Aktualności | Pierwszy taki satelita…

Pierwszy taki satelita…

Pierwszy taki satelita…

Opublikowane: 31.08.2016 / Sekcja: Miasto 

Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego, które w 90% należy do gliwickiej Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju (Miasto Gliwice jest głównym udziałowcem GAPR), pracuje wraz z innymi podmiotami nad pierwszym polskim satelitą przemysłowym.

Mocno zaangażowani w projekt są absolwenci Politechniki Śląskiej.

Pierwszy polski satelita przemysłowy o roboczej nazwie SAT-AIS-PL należy do kategorii CubeSat. – Oznacza to, że ma nieduże gabaryty. Zbliżony jest do sześcianu o masie ok. 40 kilogramów – mówi Bartłomiej Płonka, prezes zarządu Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o. – Satelita będzie zbierał informacje z automatycznego systemu identyfikacji statków (AIS) na potrzeby monitorowania i nadzoru bezpieczeństwa ruchu morskiego. Dane, które zbierze będą używane przez urzędy morskie, Wojsko Polskie, Straż Graniczną, Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa, Służby Specjalne oraz Europejską Agencję Bezpieczeństwa Morskiego – dodaje.

Urządzenie będzie w kontakcie z naziemną stacją łączności oraz centrum kontroli i sterowania. Wszystkie naziemne elementy infrastruktury systemu mają być zlokalizowane w Polsce. Koordynatorem prac nad satelitą jest Creotech Instruments SA oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Ich zadaniem jest opracowanie koncepcji konstrukcji nośnej orbitera SAT-AIS-PL. – Z kolei naszym zadaniem będzie dopracowywanie przyjętego wariantu konstrukcyjnego, prowadzenie dokumentacji wykonawczej i produkcja zaprojektowanych elementów – mówi Bartłomiej Płonka. Prace nad projektem potrwają kilka lat. Warto jednak zauważyć, że kolejny raz w tego typu przedsięwzięcie zaangażowani są absolwenci Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej i przedstawiciele gliwickich firm z branży nowoczesnych technologii. Pisaliśmy już na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – GLIWICE” (nr 27 z 7 lipca 2016 roku) o ich udziale w pracach nad innym satelitą o nazwie PW-Sat2, którego projekt koncepcyjny jest już gotowy.
Głównym celem misji tego satelity będzie przetestowanie specjalnego żagla, który posłużyłby do deorbitacji, czyli kontrolowanego sprowadzenia statku kosmicznego z orbity – dodaje Bartłomiej Płonka. – Satelita ten nie jest jednak satelitą przemysłowym, ma służyć do celów naukowych i edukacyjnych młodej kadry inżynierów.

Oprócz eksperymentów z żaglem, ma on również przetestować system, dzięki któremu ma być mniej kosmicznych odpadów w przestrzeni. PW-Sat2 ma być wystrzelony na orbitę już w 2017 roku. Oba projekty są finansowane głównie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Satelity zostaną umieszczone na orbicie okołoziemskiej za pomocą rakiet startujących z Gujany Francuskiej, gdzie mieści się kosmodrom nieopodal miejscowości Kourou. Śląskie Centrum Naukowo-Techniczne Przemysłu Lotniczego planuje zacieśnić współpracę z Politechniką Śląską poprzez realizację praktyk i programów stażowych na kierunku Lighweight Structures. Celem będzie zapoznanie studentów z nowoczesnymi procesami wytwarzania struktur kompozytowych stosowanych w przemyśle lotniczym i kosmicznym. (pm)

Fot. GAPR

Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju Sp. z o.o.

– Dzięki nabyciu przez GAPR udziałów Śląskiego Centrum Naukowo Technologicznego Przemysłu Lotniczego, różne podmioty z naszego Miasta mają i będą miały szansę uczestniczyć nie tylko w budowie pierwszych polskich satelitów kosmicznych, ale przede wszystkim mieć dostęp do najbardziej wysublimowanych technologii, które nie muszą mieć tylko takiego zastosowania. Dzięki rozwijającej się już od jakiegoś czasu współpracy ŚCNTPL z PAK (PolskąAgencją kosmiczną) i ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), jest też szansa na wytwarzanie znacznej części struktury konstrukcyjnej całej linii europejskich satelitów kosmicznych.