Aktualności | Perspektywy innowacji

Perspektywy innowacji

Perspektywy innowacji

Opublikowane: 21.11.2016 / Sekcja: Miasto 

Za nami IV Międzynarodowe Forum Innowacji i Technologii oraz Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii.

W klimatycznych przestrzeniach Nowych Gliwic poglądami i doświadczeniem wymieniali się naukowcy z międzynarodowych ośrodków akademickich oraz praktycy biznesu, którzy zaprezentowali różnie perspektywy innowacyjności.

Forum wpisało się w gliwicki kalendarz biznesowo-naukowych spotkań ekspertów zajmujących się nowoczesnymi rozwiązaniami, a Gliwice m.in. dzięki tego typu spotkaniom, wzmacniają obraz nowoczesnego miasta.

W Gliwicach jest ponad 75 tys. miejsc pracy, w tym ok. 20 tys. w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Firmy powstałe w ostatnim dwudziestoleciu w SEE „siłą rzeczy” są nowoczesne i innowacyjne. Mamy jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w Polsce. Z drugiej strony jest  tradycja – Gliwice zawsze miały i ciągle mają najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca centrów badawczych i biur projektowych. Kombinacja tych dwóch wartości przy obecności Politechniki Śląskiej, jednej z najważniejszych uczelni technicznej w kraju daje nam obraz innowacyjnego miasta. Dla nas innowacja nie jest celem samym w sobie. Celem jest zadowolenie mieszkańców – konsumentów, w przypadku firm – klientów – mówił Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic, podczas otwarcia Forum.

Gliwice są jednym z nielicznych miast, które inwestują u sąsiadów. Za pośrednictwem GAPR, której głównym udziałowcem jest miasto, Gliwice są właścicielem parków technologicznych w innych miastach, m.in. w Bytomiu i Żorach – dodał Bogdan Traczyk, prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Podczas spotkania specjaliści dyskutowali o czynnikach, które mogą pobudzić rozwój innowacji w naszym kraju, o telemedycynie i robotyce medycznej, kluczowych technologiach teleinformatycznych, finansowaniu innowacji, nowych trendach w branży motoryzacyjnej i lotniczej oraz o międzynarodowych sukcesach polskich naukowców. Prezentację poświęconą tworzeniu kultury innowacyjności w firmie przedstawił Ralph Talmont, organizator konferencji. Jak wspierać rozwój i implementacje nowych technologii, wyjaśnił z kolei John Bason z WB Electronics. Innowacje w tradycyjnej opiece medycznej przedstawił Marcin Wilczek z firmy Wasko, prezentację „Wysokie technologie dla wszystkich” przedstawił z kolei Aleksander Rzetelski z firmy VoicePin. Odbyły się też panele dyskusyjne poświęcone m.in. nowoczesnym technologiom, a także możliwościom ich dalszego rozwoju oraz nowym trendom i wyzwaniom branży motoryzacyjnej i lotniczej, w tm cieszącym się coraz większą popularnością alternatywnym napędom opartym na technologiach hybrydowych i elektrycznych.

Tempo zmian w branży jest bardzo szybkie, a cel jest wciąż taki sam. To zwiększenie osiągów. Ale nie tylko – w lotnictwie innowacyjność nieodłącznie jest związana z bezpieczeństwem – mówił podczas panelu dyskusyjnego Wojciech Szumiński, wiceprezes Flytronic.

Festiwal Nowych Technologii wspiera i promuje świeże podejście do prowadzenia firmy, nowe metody edukacji, odmienne spojrzenie na kwestie biznesowe i społeczne. Spotkanie rzuciło nowe światło na znane zagadnienia. – Jak zostać innowacyjną firmą? Po pierwsze trzeba podjąć decyzję, że nasza firma ma być innowacyjna. Druga rzecz to pozwolenie pracownikom na błędy, bo bez nich nigdy nie powstanie żaden pomysł. Trzecia rzecz to stworzenie sieci dynamicznych osób w organizacji, tzw. ambasadorów zmiany. Czwarta to stworzyć przestrzeń, w  której ludzie będą mogli się spotykać i wymieniać pomysłami – tłumaczył Ralph Talmont. 

IV Międzynarodowe Forum Innowacji po raz czwarty zorganizowało Miasto Gliwice we współpracy z Górnośląską Agencją Przedsiębiorczości i Rozwoju. (mf)

Fot. M. Foltyn