Pamięci Zbigniewa Zubka

Dodano: 02.05.2014 / Sekcja: / pdf

Grupa Artystyczna FAUN organizuje wystawę upamiętniającą twórczość Zbigniewa Zubka. Wernisaż rozpocznie się 8 maja o godzinie 17.00 w Centrum Organizacji Kulturalnych (ul. Studzienna 6). Wstęp wolny.


– W styczniu pożegnaliśmy Zbigniewa Zubka, malarza i fotografika, osobę która poprzez swoją aktywność artystyczną i niebanalność współtworzyła klimat naszego miasta – wspominają organizatorzy wystawy. Lwowianin z urodzenia malarstwem sztalugowym – głównie w technice olejnej na płótnie – zajmował się od 1970 r. To z jego inicjatywy prawie 37 lat temu – w 1977 r. – powstała Grupa Plastyczna Faun, której z małymi przerwami prezesował do końca. Uczestniczył w ponad 30 wystawach indywidualnych, 100 zbiorowych i przeszło 85 pokonkursowych. Był laureatem licznych nagród m.in. rektora Politechniki Śląskiej, prezydenta Gliwic, a w czerwcu 2006 r. Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Gliwickiej przyznało mu nagrodę honorową „Złotego Lwa” za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i działalności społecznej.
– Zapamiętamy go jako osobę skromną, pogodną, uczciwą i pracowitą. Lubił malować w plenerze, używając głównie ciepłych barw. Swoje malarstwo inspirowane architekturą, pejzażami i fotografią nazywał kombinacją klasyczną – opowiadają przyjaciele artysty. Wystawa obrazów Zbigniewa Zubka będzie czynna do 19 maja.
 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking