Aktualności | Palił sklejką. Dostał mandat

Palił sklejką. Dostał mandat

Palił sklejką. Dostał mandat

Opublikowane: 11.01.2018 / Sekcja: Miasto 

Podczas ostatnich kontroli palenisk gliwiccy strażnicy miejscy ukarali mieszkańca domu przy ul. Lekarskiej, który spalał w piecu płyty wiórowe. Przypominamy, że spalanie śmieci i tego typu odpadów truje wszystkich okolicznych mieszkańców, jest karane mandatem i będzie przez strażników bezwzględnie tępione!

Podczas kontroli przeprowadzanej przez strażników, obok pieca w domu przy ul. Lekarskiej znajdowały się przygotowane do spalenia kolejne sklejki, którymi - jak oświadczył mieszkaniec Ostropy – codziennie ogrzewa mieszkanie. Sprawca wykroczenia został ukarany mandatem i pouczony, czym palić w piecu, aby nie zanieczyszczać środowiska.

Przypominamy, że zgodnie z art. 191. Ustawy o odpadach każdy, kto termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów, podlega karze aresztu albo grzywny.

Przypominamy również, że Straż Miejska w Gliwicach ma prawo kontrolować, czym mieszkańcy palą w piecach i na terenie posesji. Każdy też ma prawo zgłosić pisemnie lub telefonicznie podejrzenie spalania odpadów. Specjalne patrole mają z kolei prawo wejść do mieszkania czy piwnicy, w której znajduje się kotłownia, by sprawdzić, co jest spalane.

Mandat za tego typu proceder wynosi 500 zł. W przypadku skierowania sprawy do sądu  grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. (mf)