Aktualności | Obwodnica coraz bliżej

Obwodnica coraz bliżej

Obwodnica coraz bliżej

Opublikowane: 19.03.2020 / Sekcja: Miasto 

Jeszcze w tym roku ma być przejezdna ponad połowa nowej obwodnicy Gliwic. Zakres prac jest ogromny i dlatego – podobnie jak w przypadku innych tak dużych inwestycji – nieuniknione są miejscowe utrudnienia na drogach.

To obecnie najważniejsza inwestycja drogowa w Gliwicach i jedna z najbardziej znaczących w ostatnich latach. Otwarcie obwodnicy powinno bardzo korzystnie wpłynąć na jakość życia w mieście. Prace są już bardzo zaawansowane i w tym roku przejezdne będą dwa nowe odcinki – informuje Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

W budowie są odcinki: Daszyńskiego – Rybnicka o długości 3,4 km i Bojkowska – Pszczyńska o długości 1,5 km. Pierwszy ma zostać ukończony w trzecim kwartale tego roku, a drugi – w czwartym kwartale. Stan zaawansowania prac wynosi około 60%.

Co się dzieje na placach budowy?

Na tych odcinkach dobiegają końca roboty ziemne, wykonano kanalizację deszczową, gotowa jest podbudowa jezdni i krawężniki, a na niektórych fragmentach jest już asfalt. Poza tym na odcinku Bojkowska – Pszczyńska zakończono przebudowę infrastruktury podziemnej. Natomiast na odcinku Daszyńskiego – Rybnicka rozpoczęto montaż ekranów akustycznych, wykonano konstrukcję mostów nad potokami, powstają także drogi serwisowe, które będą poprowadzone wzdłuż całej obwodnicy. Umożliwią nie tylko obsługę trasy i dojazd do pól, ale równocześnie, tak jak np. przy autostradzie, będą służyć rekreacji – zostaną udostępnione rowerzystom i rolkarzom.

Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia budowy ostatnich dwóch odcinków obwodnicy, które domkną całość: Sowińskiego – Daszyńskiego o długości 1,8 km i Rybnicka – Bojkowska, który będzie mieć długość około 2,2 km. Pierwszy z nich jest już projektowany i powinien być zbudowany do końca 2021 roku. Jako ostatni powstanie odcinek Rybnicka – Bojkowska jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a ukończenie budowy może nastąpić na przełomie 2023/2024 roku.

Cała obwodnica o długości około 11 km przebiegać będzie przez południową i zachodnią część miasta – od ul. Pszczyńskiej do alei Jana Nowaka Jeziorańskiego (tzw. dekawki).

Obwodnica będzie składać się generalnie z jednej jezdni z dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę), ale miejscami może być szersza, np. przy skrzyżowaniach z ulicami Rybnicką i Daszyńskiego. Cała droga zostanie oświetlona, znajdą się na niej też – znane już z gliwickich ulic – tablice zmiennej treści, na których wyświetlane będą informacje o ewentualnych utrudnieniach, sytuacji na drogach lub warunkach pogodowych.

Noga z gazu!

Aby zintegrować tereny po obu stronach obwodnicy, nowa trasa musi zostać włączona w istniejący układ drogowy. Newralgiczne punkty stanowią skrzyżowania – z ulicami Sowińskiego, Daszyńskiego, Ku Dołom, Rybnicką, Okrężną i Pszczyńską.

Przy tak dużej inwestycji trzeba się liczyć z utrudnieniami na drogach. One są nieuniknione. Obecnie prace prowadzone są przy skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Rybnicką i Daszyńskiego, a zmiany w organizacji ruchu mogą być wprowadzane praktycznie do końca trwania robót. Prosimy kierowców o cierpliwość, ostrożną jazdę i dostosowanie się do aktualnego oznakowania, w tym ograniczenie prędkości – apeluje Anna Gilner, dyrektor ZDM.

Budowa przebiega sprawnie i odcinek obwodnicy od ul. Daszyńskiego do Rybnickiej może być przejezdny pod koniec czerwca.

Zarząd Dróg Miejskich jest w stałym kontakcie z wykonawcami robót, zabiega o minimalizowanie trudności na drogach i zachowanie na ul. Daszyńskiego i Rybnickiej przejezdności w obydwu kierunkach.

W tej chwili nie możemy w stu procentach zapewnić, że w jakimś momencie przy skrzyżowaniach z obwodnicą na ul. Rybnickiej i Daszyńskiego nie będziemy musieli wprowadzić ruchu wahadłowego. To zależy od wielu czynników. Razem z wykonawcami robimy jednak wszystko, aby takie rozwiązanie nie było konieczne, uważamy, że mogłaby to uzasadnić tylko jakaś wyjątkowa sytuacja – informuje Anna Gilner.

Ulga dla śródmieścia

Co zmieni się po otwarciu obwodnicy? Przewiduje się, że w zauważalny sposób zmniejszy się ruch w centrum Gliwic, m.in. na fragmentach ulic: Pszczyńskiej, Rybnickiej, Daszyńskiego, Kozielskiej, Andersa, Kościuszki, Orlickiego, Wyszyńskiego, Jana Pawła II.

Obwodnicę, jako szybszą trasę, będą wybierać na przykład kierowcy jadący w kierunku Sośnicowic, Rybnika czy Tarnowskich Gór, ale także dojeżdżający do pracy w Gliwicach. Przede wszystkim będzie ona jednak wygodnym połączeniem dla gliwiczan przemieszczających się pomiędzy dzielnicami – wyjaśnia dyrektor ZDM.

Obwodnica to kolejny element dobrze przemyślanej drogowej układanki, systematycznie tworzonej przez gliwicki samorząd.

Miasto ma już dużą, autostradową obwodnicę, która przejęła ruch tranzytowy. Jest Drogowa Trasa Średnicowa, która odciążyła sporą część śródmieścia.

Układ ten świetnie dopełni nowa obwodnica – w części zachodniej i południowej miasta. Będziemy mieć już wybudowany cały system obwodnic na wzór zachodnioeuropejskich miast. W okolicy nie będzie drugiego miasta, w którym kierowcy mieliby taki komfort, jeśli chodzi o wybór trasy przejazdu – podkreśla zastępca prezydenta Gliwic.

Otwarcie obwodnicy umożliwi także zmianę przebiegu Drogi Krajowej nr 78, która prowadzi m.in. przez Tarnowskie Góry, Rybnik i centrum Gliwic.

Droga Krajowa nr 78 – po otwarciu autostrady A1 – nie ma już wielkiego znaczenia dla ruchu tranzytowego na linii północ – południe. Uporządkowanie jej przebiegu jest właściwie formalnością. Zostanie poprowadzona w nowy sposób, z wykorzystaniem obwodnicy i fragmentu alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Już w tym roku w części przerzucimy ją na odcinek obwodnicy Daszyńskiego – Rybnicka, ale na razie obejmie jeszcze niektóre miejskie ulice. Docelowo, po wybudowaniu odcinka Sowińskiego – Daszyńskiego, chcemy wyprowadzić DK 78 w całości z miejskich ulic – informuje dyrektor Gilner.

Nadanie ostatecznego kształtu układowi komunikacyjnemu w Gliwicach pozwoli także na podjęcie nowych działań spowalniających ruch uliczny w niektórych miejscach w centrum i poprawiających bezpieczeństwo użytkowników dróg, w tym pieszych i rowerzystów. Takich

metod spowalniania ruchu może być wiele, mogą dotyczyć m.in. oznakowania czy wprowadzania różnego rodzaju wyniesień lub innych przeszkód na jezdnię. Jak zapewnia ZDM, możliwości na wybranych ulicach będą dokładnie analizowane, a na początek zmiany takie obejmą przygotowywaną do modernizacji ul. Zwycięstwa. (al)

UWAGA NA RYBNICKIEJ!

Od środy, 18 marca, wprowadzono kolejne zmiany w organizacji ruchu w rejonie budowanej obwodnicy na ul. Rybnickiej. Ruch samochodów w kierunku centrum miasta został przeniesiony na wybudowaną, nową jezdnię. Kierowcy jadący w kierunku Rybnika, na wysokości prowadzonych prac w rejonie węzła z autostradą A4, mają do dyspozycji dwa pasy ruchu. Zarząd Dróg Miejskich informuje, że wjazd i wyjazd z autostrady A4 będzie odbywał się bez zakłóceń. Według nowej, tymczasowej organizacji ruchu kierowcy będą poruszali się przez około 6 tygodni.

 

Samorządowcy skutecznie zabiegają o wsparcie budowy obwodnicy ze źródeł zewnętrznych. Część Daszyńskiego - Rybnicka wyceniono na 84 mln zł i na budowę tego odcinka miasto pozyskało 85-procentowe dofinansowanie z Unii europejskiej. Natomiast budowa część Bojkowska - Pszczyńska ma kosztować około 55 mln zł, a z tego prawie 12 mln zł pokryje dotacja otrzymana z Funduszu Dróg samorządowych. Władze miasta deklarują, że także w przypadku pozostałych odcinków będą szukać możliwości dofinansowania.

obwodnica w budowie obwodnica podczas budowy mapa z obwodnicą