Aktualności | No to leciMY! Niezapomniany finał Tygodnia Latania już 2 czerwca na gliwickim lotnisku

No to leciMY! Niezapomniany finał Tygodnia Latania już 2 czerwca na gliwickim lotnisku

fot. M. Buksa / arch. UM w Gliwicach

No to leciMY! Niezapomniany finał Tygodnia Latania już 2 czerwca na gliwickim lotnisku

Opublikowane: 29.05.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Politechnika Śląska wraz z Miastem Gliwice i Katowicami – Europejskim Miastem Nauki 2024 roku zapraszają w najbliższą niedzielę wszystkich pasjonatów lotnictwa (małych i dużych) na otwarte pokazy lotnicze na gliwickim lotnisku. W programie: podniebne akrobacje grup „Biało-Czerwone Skrzydła”, „Żelazny” i „Firebirds”, akrobacje szybowcowe, zrzut skoczków z flagami Katowic, Gliwic i Politechniki Śląskiej, przelot samolotów uczelni kształcących w zawodach lotniczych, pokaz prac na śmigłowcu oraz szereg imprez towarzyszących. StartujeMY o godz. 10.00! Wstęp wolny!

Line-up imprezy trwającej do godz. 17.00 przewiduje pokazy statyczne i dynamiczne:

  1. Grupa akrobacyjna „Biało-Czerwoni” – pokaz zespołowy – 3 samoloty TS-11 Iskra oraz pokaz indywidualny na samolocie TS-11 Iskra (ok. 30 minut pokazu wraz z komentarzem i muzyką)
  2. Grupa akrobacyjna „Żelazny” – pokaz zespołowy na 3 samolotach oraz pokaz indywidualny na 1 samolocie (ok. 40 minut wraz z komentarzem i muzyką). Wykorzystywane będą samoloty Extra-330LC, Extra-330LX, Zlín Z-50, Zlín Z-526F, MDM-1 Fox
  3. Grupa akrobacyjna Firebirds (Katowice Muchowiec)  – pokaz grupowy – 2 samoloty Extra 300 + pokaz solo na samolocie Extra 300 
  4. Szybowce akrobacyjne – 2 loty akrobacyjne
  5. Grupa spadochronowa Silesia – zrzut skoczków z flagami Katowic, Gliwic i Politechniki Śląskiej
  6. Wiropłat – lot akrobacyjny
  7. Przelot samolotów uczelni kształcących w zawodach lotniczych szkolnych
  8. Pokaz prac na śmigłowcu

Pokazy na gliwickim lotnisku stanowią finał Tygodnia Latania prezentującego stan lotnictwa w kontekście światowym, europejskim i regionalnym. To 21 z kolei tydzień w paśmie programowym 50 Tygodni w Mieście Nauki, związanym z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

(kik)