Najlepsze szkoły w Gliwicach

Uaktualniono: 13.02.2020 / Sekcja: / pdf
ludzie w auli Fot. materiały Politechniki Śląskiej

To wielka radość i satysfakcja – po raz kolejny mamy w Gliwicach Złote Szkoły! Są nimi cztery placówki docenione w tegorocznym rankingu najlepszych liceów i techników w Polsce. Trzy uhonorowano na uroczystej gali Śląskiego Rankingu Liceów i Techników 2020 Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, zorganizowanej na Politechnice Śląskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele najlepszych szkół ponadpodstawowych w województwie śląskim.

Najwyżej ocenionymi przez „Perspektywy” liceami w Gliwicach są – przypomnijmy – I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego (3. miejsce na Śląsku, 53. w Polsce), V LO im. A. Struga (10. miejsce na Śląsku, 109. w Polsce) i Liceum Filomata (17. miejsce na Śląsku, 171. w Polsce). Złotym Technikum – które podobnie jak w roku ubiegłym jest najlepszym w województwie śląskim – jest Technikum nr 1 w ZST-I (1. miejsce na Śląsku, 22. w Polsce).

W uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej wzięli udział m.in. Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic, Tomasz Trawiński, prorektor ds. Infrastruktury i Promocji, Wojciech Szkliniarz, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia, Marek Pawełczyk, prorektor ds. Nauki i Rozwoju oraz dziekani wydziałów Politechniki Śląskiej.

Szczególnymi gośćmi byli dyrektorzy  i uczniowie 15 najlepszych śląskich liceów i techników – w tym I LO i V LO oraz Technikum nr 1 w ZST-I z Gliwic.

Czynników, które wpływają na to, żeby być dobrą szkołą, jest bardzo dużo. Przede wszystkim muszą być w niej świetni uczniowie, ambitni nauczyciele, muszą być współpracujący rodzice i dobre zarządzanie szkołą. Z drugiej strony wystarczy dać wolną rękę i nie przeszkadzać, zaufać osobom, które są profesjonalistami. Są to nauczyciele, którzy świetnie prowadzą uczniów i rodzice, którzy w tym pomagają. Myślę, że to jest najważniejszy cel naszej edukacji w szkołach średnich – mówi Janusz Magiera, dyrektor „złotego” Technikum nr 1 (ZST-I) w Gliwicach.

Przypomnijmy, że inicjatywa klasyfikacji szkół średnich od ponad 20 lat jest realizowana przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. W najnowszym rankingu ocenie i weryfikacji poddano 2085 liceów ogólnokształcących oraz 1728 techników, a na liście rankingowej ostatecznie zamieszczono 1 000 najlepszych liceów i 500 najlepszych techników w kraju. Pełne wyniki rankingu dostępne są na stronie internetowej www.perspektywy.pl.

(źródło: PolSl)

 

 

 

 

ludzie przed mikrofonami
Fot. materiały Politechniki Śląskiej

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking