Nabór na mieszkania od miasta

Dodano: 28.05.2020 / Sekcja:
Domy przy ul. Kujawskiej Fot. Mosquidron/UM Gliwice

48 komfortowych mieszkań komunalnych czeka na lokatorów w dwóch nowych budynkach przy ul. Kujawskiej, św. Jacka, Górnej i Samotnej w Ligocie Zabrskiej. Wnioski będzie można składać od 1 czerwca do 10 lipca.

Miasto od lat z powodzeniem realizuje własny, gliwicki program mieszkaniowy. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. Dla tych gliwiczan, którzy z powodu kryterium dochodowego nie mogą skorzystać z oferty mieszkań budowanych przez TBS-y, miasto przygotowało bardzo korzystną ofertę wynajmu w sumie ok. 440 nowych mieszkań komunalnych.

Warunek - spełnianie kryterium dochodowego (więcej informacji w ramce poniżej), brak własnego lokum, zamieszkiwanie na terenie Miasta Gliwice oraz odprowadzanie podatku dochodowego w Gliwicach. Mieszkania tego typu budowane są w różnych częściach miasta, w standardzie „pod klucz”. Oznacza to lokale w pełni wykończone i pomalowane, do których najemca może wprowadzić się właściwie natychmiast. Stawka miesięcznego czynszu wynosi 12,10 zł za metr kwadratowy. Oprócz tego, na starcie pobierana jest od najemcy kaucja w wysokości trzykrotnego miesięcznego czynszu.

Dochód na osobę, uprawniający do ubiegania się o najem mieszkań komunalnych oddawanych do użytkowania po 30 czerwca br.

* dla gospodarstwa jednoosobowego – od 250% do 350% najniższej emerytury, czyli od 3 000,01 zł do 4 200 zł

* dla gospodarstwa dwuosobowego – od 175% do 300% najniższej emerytury, czyli od 2 100,01 zł do 3 600 zł

* dla gospodarstwa trzyosobowego – od 150% do 250% najniższej emerytury, czyli od 1 800,01 zł do 3 000 zł

* dla gospodarstwa czteroosobowego i większego – od 125% do 200% najniższej emerytury, czyli od 1 500,01 zł do 2 400 zł

Dochód obliczany będzie na podstawie zeznań rocznych o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) za ostatnie 2 lata podatkowe (2018 r. i 2019 r.) wraz z potwierdzeniem ich złożenia do właściwego urzędu skarbowego.

 

Do pierwszych mieszkań wynajmowanych na nowych zasadach, w budynku przy ul. Anny Jagiellonki w Łabędach, lokatorzy wprowadzili się w październiku ub. roku. Wkrótce ruszy nabór wniosków na wynajem kolejnych. W kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej powstanie w sumie 5 nowych budynków, każdy z 24 mieszkaniami. Nabór wniosków na wynajem pierwszych 48 lokali przy ul. Kujawskiej, o powierzchni użytkowej od: 31,62 m2 do 53,73 m2, ruszy 1 czerwca. Osoby uprawnione do wynajmu będą miały do dyspozycji lokale: do 40 m2 dla jednej osoby, do 50 m2 dla dwóch osób i powyżej 50 m2 dla co najmniej trzech lokatorów. Do każdego lokalu, od pierwszej do czwartej kondygnacji przynależy balkon, a na parterze – balkon lub taras. Lokatorzy mają dostęp do wielopoziomowego parkingu oraz parkingu podziemnego, komórek lokatorskich oraz wózkowni i rowerowni, a także zagospodarowanego terenu wokół, m.in. placu zabaw. Obiekty zostały przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. To nie koniec. W perspektywie nadchodzących lat nowe mieszkania gminne powstaną nie tylko w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej, ale także przy ul. Opolskiej oraz przy ul. Dworskiej i Zbożowej.

 

HARMONOGRAM PRZYJMOWANIA WNIOSKÓW

• 25 maja–10 lipca wydawanie wniosków o wynajęcie lokalu.

• 1 czerwca–10 lipca przyjmowanie wniosków mieszkaniowych wraz z kompletem załączników ujętych w formularzu wniosku.

• 13 lipca–30 sierpnia weryfikacja wniosków pod względem

spełnienia warunków formalnych przez wnioskodawcę i wszystkie pełnoletnie osoby ujęte we wniosku.

• 31 sierpnia publikacja projektu listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego poprzez jego wywieszenie w siedzibie i na stronie internetowej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

• 1–11 września przyjmowanie uwag i zastrzeżeń do opublikowanego projektu listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego.

• 5 października publikacja listy osób uprawnionych do otrzymania lokalu mieszkalnego.

• Październik 2020 r. udostępnienie przez zarządcę zasobu komunalnego lokali mieszkalnych do oglądania.

 

Formularz wniosku dostępy jest:
- na stronie internetowej: www.zgm-gliwice.pl;
- w Biurze Podawczym Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach z siedzibą przy Placu Inwalidów Wojennych 12;
- w Dziale Lokali Komunalnych Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach z siedzibą przy Placu Inwalidów Wojennych 12 (pokój nr 8). (mf)

budynek przy ul. Kujawskiej
Fot. ZBMITBS

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking