Milion z UE na inwestycje w ekologię

Uaktualniono: 09.10.2019 / Sekcja: / pdf
panele fotowoltaiczne Fot. pixabay.com

Gliwice pozyskały ponad milion złotych z budżetu Unii Europejskiej na realizację dwóch bardzo ważnych inwestycji – budowy jednej z największych w mieście elektrowni solarnych i montaż pomp ciepła w mieszkaniach komunalnych.

Miasto od lat prowadzi działania zmierzające do poprawy stanu powietrza w Gliwicach wybudowano DTŚ, wyprowadzono transport tranzytowy poza centrum, wprowadzono inteligentny system sterowania poprawiając płynność ruchu w mieście i redukując emisję spalin. Trwa walka z tzw. niską emisją - w lokalach komunalnych stare paleniska zastępowane są nowoczesnymi i ekologicznymi systemami grzewczymi, a właściciele lokali mogą uzyskać od miasta dotacje na tego typu inwestycje. Ponieważ działania te są niezmiernie kosztowne, miasto stara się o pozyskanie środków unijnych na ich realizację.

W ostatnim konkursie dwa gliwickie wnioski uzyskały unijne dofinansowanie o łącznej wysokości ponad 1 mln zł - budowa elektrowni fotowoltaicznych na budynkach Urzędu Miejskiego oraz montaż pomp ciepła w budynkach mieszkalnych przy ul. Sopockiej i Portowej.

Na dwóch budynkach Urzędu Miejskiego w Gliwicach, przy ul. Zwycięstwa 21 i ul. Jasnej 31A zostanie zamontowanych ponad 260 paneli fotowoltaicznych. Pozyskana z nich energia pokryje znaczą część zapotrzebowania tych budynków na prąd, co korzystnie wpłynie na  środowisko i miejski budżet – zmniejszy się też emisja szkodliwych substancji i pyłów do atmosfery, co będzie miało wpływ na jakość powietrza w mieście. Przy ul. Zwycięstwa 21 energię będzie pozyskiwało ok.160 paneli o łącznej mocy około 50 kW, a przy ul. Jasnej 31A – ok. 100, o łącznej mocy około 30 kW. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 500 tys. zł, 350 tys. zł udało się pozyskać z unijnego budżetu.

Ponad 680 tys. zł z Unii Europejskiej pozyskało miasto na montaż pomp ciepła w budynkach przy Sopockiej 2, Portowej 23–25 i Portowej 27–29. Pozostała część kosztów tej inwestycji, które szacowane są na 1,3 mln zł, zostanie pokryta z miejskiego budżetu. W ramach prac konwencjonalne źródła ciepła zostaną wymienione na powietrzne pompy ciepła, zostaną też zbudowane instalacje fotowoltaiczne. Przypominamy, że na termomodernizację budynków komunalnych i wymianę starych systemów grzewczych na ekologiczne Miasto Gliwice przeznaczyło dotychczas ok. 150 mln zł. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking