Aktualności | Mammografia ratuje życie

Mammografia ratuje życie

Mammografia ratuje życie

Opublikowane: 15.11.2021 / Sekcja: Miasto 

Badanie mammograficzne polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne! Dlatego to badanie jest bardzo ważne  – może uratować życie.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że  mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.
Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał na chcące się zbadać panie we wtorek, 16 listopada, w godz. od 10.00 do 17.00, na placu Krakowskim.
 W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.
Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja  pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową  www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii znajdziecie można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)