Miasto Gliwice - Przyszłość jest tu

25 lat samorządności

-A +A

Kolej na... dworzec

wizualizacja: Pracownia architektoniczna PAS projekt Archi Studio

Nowoczesny, komfortowy, funkcjonalny – taki będzie gliwicki dworzec kolejowy po przebudowie. Obiekt w nowej odsłonie ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

Na ten moment czekaliśmy wiele lat. O tym, że obiekt wymaga generalnego remontu i nie spełnia współczesnych standardów, przypominała nam każda wizyta na dworcu. Na szczęście budynek dotrwał do lepszych czasów i przejdzie gruntowną modernizację. Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg, który wyłoni wykonawcę zadania. Prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym kwartale, a kosztowna inwestycja będzie współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa obejmie historyczny budynek, perony i przejścia podziemne
Obiekt zdecydowanie podwyższy swój standard, będzie bardziej estetyczny i funkcjonalny. Całość zostanie zadaszona. – Przebudowa dworca w Gliwicach to największa inwestycja od czasu jego budowy w latach 20. XX wieku – podkreśla Katarzyna Mazurkiewicz, rzeczniczka prasowa Grupy PKP S.A.

Wyremontowana zostanie elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, a walory estetyczne podkreśli nowa iluminacja. Renowacja obejmie także elementy historyczne, m.in. mozaikę w holu głównym i drewniane sufity. Gruntowna przebudowa czeka perony i tunele. Nowością będzie połączenie specjalnym korytarzem holu „autobusowego” i głównego. Ułatwi to podróżnym przemieszczanie się po dworcu. Perony zyskają nową nawierzchnię oraz zadaszenie z przeszkleniami. Wymienione zostaną tory w obrębie stacji. Zamontowane zostaną schody ruchome (w tunelu głównym) i windy.

Stare tablice odjazdów i przyjazdów zastąpią nowoczesne tablice elektroniczne. Wymieniony zostanie również system informacji głosowej podróżnych. Poprawi się bezpieczeństwo, a rozbudowany system monitoringu obejmie swoim zasięgiem cały kompleks. Dworzec zyska nowoczesny system powiadamiania o pożarze oraz BMS, czyli system inteligentnego zarządzania budynkiem – opowiada przedstawicielka PKP S.A.
Cały kompleks będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które pomogą osobom niewidomym i niedowidzącym w dotarciu do najważniejszych miejsc obiektu. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne i obniżona część okienek kasowych. Przewidziano także toalety przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Wyremontowany dworzec może stać się kolejną wizytówką miasta
Zmienić się ma także w przyszłości bezpośrednie otoczenie obiektu. Miasto stara się już o nabycie od PKP terenu przy dworcu. – Współpraca z miastem Gliwice układa się bardzo dobrze. Jesteśmy gotowi sprzedać miastu łącznie kilka hektarów terenu po obydwu stronach dworca. Uporządkowane zostaną sprawy własności nieruchomości w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, więc miasto będzie mogło je na nowo zagospodarować. Dzięki temu odnowiony dworzec może prezentować się jeszcze lepiej – mówi Paweł Kopczyński, dyrektor katowickiego Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A.

wizualizacje: Pracownia architektoniczna PAS projekt Archi Studio

Polecamy galerieZwiązek Subregionu Centralnego

Śląski Związek Gmin i Powiatów

Metropolia Silesia

Śląska Organizacja Turystyczna SekapMiejski Serwis Internetowy Gliwice ISSN 1734-5480
Wydawca: Urząd Miejski w Gliwicach, 44-100 Gliwice, Ul. Zwycięstwa 21, centrala tel. 32-231-30-41, faks: 32-231-27-25, www.gliwice.eu

Redaktor naczelny: Nina Drzewiecka, tel.: 32-239-11-38, e-mail: drzewiecka_n@um.gliwice.pl;

Informacje prasowe: Adam Sosnowski, Monika Foltyn, Magdalena Mickielewicz, Patryk Młynek, Katarzyna Kozub-Kulik tel. 32-238-54-80,  e-mail: redaktor@um.gliwice.pl

Ogłoszenia: Agata Grabowska, tel. 32-231-30-44, e-mail: ogloszenia@um.gliwice.pl

Administrator serwisu: Anna Proksa ,tel.: 32-239-12-85, e-mail: proksa_a@um.gliwice.pl

ZASADY PONOWNEGO WYKORZYSTANIA INFORMACJI

PinterestTab Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Miasto Gliwice.
FacebookTab
TwitterTab Tweety na temat @Miasto_Gliwice

InstagramTab