Aktualności | Jest ciekawiej i bezpieczniej

Jest ciekawiej i bezpieczniej

Jest ciekawiej i bezpieczniej

Opublikowane: 24.10.2019 / Sekcja: Miasto 

Zakończyły się kolejne inwestycje realizowane w placówkach oświatowych w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Do dyspozycji gliwickich uczniów i przedszkolaków są nowe przestrzenie edukacyjne, sprzęt sportowo-rekreacyjny i strefy gier.

Przy SP nr 23 na Sikorniku stanęła Strefa Młodego Naukowca. To przestrzeń edukacyjno-poznawcza z kołyską Newtona, peryskopem, głuchym telefonem, kołem optycznym, bliźniaczymi lustrami, konstrukcją stalowo-szklaną „Czyja to twarz”, armatą powietrzną, kompasem oraz szumiącymi rurami. Obok urządzeń znajdują się tabliczki z opisami wyjaśniającymi zasady ich działania. Dodatkowo teren został objęty monitoringiem zamontowanym na budynku szkoły. Inwestycja kosztowała 125,5 tys. zł. W planach jest jeszcze montaż ławek. 

Na terenie SP nr 5 na Trynku powstała strefa gier podwórkowych. Dla uczniów przygotowano wielkie plansze do gry, m.in. w chińczyka, alfabet, twister, labirynt, kalkulator, guziki i grzyba. Dodatkowo odświeżono przyszkolny plac zabaw. Inwestycja kosztowała 35 tys. zł.

Nowości pojawiły się także przy ZSP nr 12 na Zatorzu. Na powierzchni ponad 750 m2 zbudowano plac zabaw ze sztuczną nawierzchnią poliuretanową i systemowym ogrodzeniem. Plac wyposażono w zestaw zabawowy , linarium, zjazd linowy, bujaczek podwójny i huśtawkę. Dodatkowo na placu zabaw zamontowano pergole, bale drewniane, ławki oraz kosz na śmieci. Prace zrealizowano kosztem 376 tys. zł.

Na terenie SP nr 9 w Śródmieściu rozbudowano instalację monitoringu szkolnego. Teraz obejmuje on również tereny sportowo-rekreacyjne, zieleńce i wejścia do budynku. W ramach zadania, które kosztowało niemal 55 tys. zł, zamontowano kamery monitorujące, rozbudowano instalację z okablowaniem, zmodernizowano i doposażono infrastrukturę do zapisu obrazu i kupiono monitory.

Uczniowie ZSP nr 11 z Szobiszowic otrzymali w ramach GBO 2019 m.in. piłki do ćwiczeń równowagi, nartorolki, narty biegowe i drążek do podciągania. Sprzęt kosztował niemal 16 tys. zł.

Sprzęt multimedialny i sportowy dzięki GBO trafił do uczniów ZSP nr 6 z dzielnicy Baildona. Dzieci mają do dyspozycji tablice multimedialne, rzutniki i monitory, a także dwa trenażery. Przy Przedszkolu Miejskim nr 16 wyposażono plac zabaw i wydzielono strefy zabaw. Inwestycja kosztowała 161 tys. zł, z czego doposażenie placu 95 tys. zł.

Rozbudowano także plac zabaw przedszkolaków z PM nr 36 w Szobiszowicach. W ramach zadania zamontowano bujaki i ławki, wymieniono nawierzchnię. Obecnie trwają prace związane z doposażeniem terenów rekreacyjnych przy budynku przedszkola. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem,  prace zakończą się do końca listopada. Koszt inwestycji wynosi 30 tys. zł.

 Przypominamy, że w ramach GBO 2019 w SP nr 9 w Śródmieściu prowadzone są ciekawe zajęcia laboratoryjne. Utworzono nowoczesny gabinet doświadczeń, w którym organizowane są zajęcia edukacyjno-poznawcze dla uczniów i mieszkańców. Gabinet wyposażono m.in. w stół multimedialny myBoard, dygestorium, minilaboratorium, zestaw do budowania mostów oraz wiele innych pomocy dydaktycznych. Prowadzone zajęcia praktyczne służą wyjaśnianiu dzieciom i młodzieży, w jaki sposób i dlaczego zachodzą pewne zjawiska fizyczne i chemiczne. Zadanie kosztowało niemal 45 tys. zł. (mf)

 

 

plac przy SP 5