Aktualności | Harcerz uratował człowieka. A Ty – potrafiłbyś?

Harcerz uratował człowieka. A Ty – potrafiłbyś?

Harcerz uratował człowieka. A Ty – potrafiłbyś?

Opublikowane: 03.07.2017 / Sekcja: Miasto 

Gdy na ul. Góry Chełmskiej zasłabł starszy człowiek, Paweł Piksa wiedział, co należy robić. Nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej towarzyszy mu od pierwszych dni spędzonych w harcerstwie.

Paweł jest uczniem drugiej klasy w II LO. Działa w gliwickim Hufcu ZHP od 8 lat, a obecnie współprowadzi 316 Gliwicką Drużynę Harcerską "Huragan". Na początku maja uratował w naszym mieście życie jednego z przechodniów. Starszy mężczyzna nagle się przewrócił. Gdy inni dzwonili po pogotowie, Paweł nie stracił zimnej krwi i zaczął reanimację. Liczyła się każda sekunda.

Przybyły na miejsce lekarz potwierdził, że gdyby nie szybka reakcja druha Pawła i podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, to starszy mężczyzna najprawdopodobniej by nie przeżył – relacjonuje phm. Patryk Rempała, komendant Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej.

Nikt nie ukrywa dumy z dokonania Pawła. Najkrócej mówiąc, zadziałało doświadczenie i harcerska rutyna. Jak podkreśla Patryk Rempała, dzieci i młodzież w harcerstwie od najmłodszych lat  uczą się na zbiórkach w gromadach, jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, a starsi członkowie ZHP doskonalą te umiejętności podczas kursów i szkoleń. I to procentuje!

Najbliższy harcerski kurs pierwszej pomocy organizowany przez Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej oraz Harcerską Szkołę Ratownictwa ZHP odbędzie się między 26 a 28 maja oraz 2 i 4 czerwca. To dwuweekendowe szkolenie dotyczące wszystkiego, co może zrobić świadek na miejscu zdarzenia, aby pomóc przeżyć poszkodowanemu aż do przyjazdu profesjonalnych służb. Kurs składa się z wykładów i pokazów, jednak najwięcej czasu poświęca się na ćwiczenia praktyczne i udzielanie pomocy w profesjonalnie zainscenizowanych symulacjach. Szkolenie jest adresowane do wędrowników, czyli osób, które mają 16 lat i są członkami ZHP. Jeśli jednak pozostaną wolne miejsca, to mogą w nim brać udział także osoby niezrzeszone w ZHP. Szczegóły znajdziemy TUTAJ.