Aktualności | Gliwicki spacer do przeszłości

Gliwicki spacer do przeszłości

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

Gliwicki spacer do przeszłości

Opublikowane: 03.07.2023 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Co łączy Gliwice z królem Janem III Sobieskim i carem Aleksandrem I? W jaki sposób z naszym miastem zetknęli się Honoré de Balzac, Wincenty Pol, Józef Ignacy Kraszewski czy Julian Ursyn Niemcewicz? Jakie gliwickie akcenty możemy odnaleźć w biografiach Johna Baildona, Oscara Troplowitza, Edith Stein, Zofii Rydet, Tadeusza Różewicza, Wojciecha Pszoniaka czy Adama Zagajewskiego? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi poznali uczestnicy wyjątkowego spaceru „Goście, Goście… w Gliwicach”, zorganizowanego w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którzy śladami znanych postaci odbyli niesamowitą podróż do przeszłości. 

Okazją do poznania postaci, które zetknęły się z naszym miastem lub związały się z nim na dłużej i odwiedzenia związanych z nimi miejsc, był udział w jednym z czterech wyjątkowych spacerów historycznych, które w sobotę, 1 lipca – o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 – wyruszyły sprzed kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Ignacego Daszyńskiego 2.

Oprócz zaskakujących ciekawostek i spotkań z historycznymi postaciami na trasie spaceru, na gości imprezy czekały także dodatkowe atrakcje. Jedną z nich było monidło z archiwalną fotografią, zlokalizowane na gliwickim Rynku. To właśnie tam, przed Stacją Artystyczną Rynek, uczestnicy zabawy mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz wziąć udział w warsztatach kolażu inspirowanych historią Gliwic.

Organizatorami wydarzenia, współfinansowanego ze środków z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, było Centrum Kultury Victoria i Miasto Gliwice. (ml/mf)

Uczestnicy spaceru podczas spotkania z historyczną postacią Uczestnicy spaceru przechodzący obok Willi Caro Uczestnicy spaceru Uczestnicy spaceru pozujący do zdjęcia na ściance Uczestnicy spaceru tworzący kolaż