Aktualności | Gliwice solidarne z Ukrainą!

Gliwice solidarne z Ukrainą!

Gliwice solidarne z Ukrainą!

Opublikowane: 07.04.2022 / Sekcja: Miasto 

Od kilku tygodni do Gliwic przyjeżdżają obywatele Ukrainy, którzy uciekają ze swojego kraju przed wojną. W naszym mieście, podobnie jak w wielu innych w całej Polsce, samorząd i mieszkańcy błyskawicznie odpowiedzieli na potrzeby przybyszy z Ukrainy. Wsparcie oferują nie tylko urzędy i instytucje – wielkim zaangażowaniem wykazują się także firmy i osoby prywatne. Za ogrom pracy i otwarte serca bardzo dziękujemy i razem działaMY dalej!

Miejskie punkty noclegowe

 • Wielką opieką otoczyli Ukraińców gliwiczanie. Zdecydowana większość uchodźców znalazła schronienie w prywatnych domach i mieszkaniach. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach przyjmuje wnioski o dofinansowanie w wysokości 40 zł dziennie dla osób, które zapewniły Ukraińcom wyżywienie i nocleg pod swoim dachem.
 • Miasto przygotowało miejsca noclegowe w 6 lokalizacjach. Są to: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek” i Internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, Dom Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku, hostel Malinowski City w Łabędach, hostel Leśny w dzielnicy Kopernika i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sośnicy.
 • Około 350 osób z Ukrainy nocuje w miejscach tymczasowego pobytu zorganizowanych lub współorganizowanych przez miasto.
 • Dla uchodźców z Ukrainy udostępniono także akademiki Politechniki Śląskiej, w których nocuje około 60 osób.
 • Obecnie wszyscy uchodźcy w Gliwicach nocują w pokojach – nie ma potrzeby uruchamiania noclegów w salach gimnastycznych.
 • Miasto pracuje nad poszerzeniem bazy noclegowej o kolejne 250 miejsc – w piątek 8 kwietnia planowane jest otwarcie nowego punktu dla około 120 osób przy ul. Jasnej 31B. Następny w kolejce jest także budynek przy ul. Warszawskiej – dawna siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

PomagaMY. Jak się włączyć?

 • W Arenie Gliwice prowadzony jest Miejski Punkt Przekazywania Darów. Przygotowano ponad 3 tys. paczek, które zabezpieczyły potrzeby ponad 10 tys. osób. Takie wsparcie jest możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców, współpracy samorządu, biznesu i osób prywatnych – darczyńców i wolontariuszy.
 • Chcęć pomocy można wciąż zgłaszać do Gliwickiej Bazy Wsparcia: decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia. W Bazie można zgłosić każdy rodzaj oferowanej pomocy.
 • W celu przekazania pomocy uruchomiony został rachunek, na który można wpłacać darowizny. Wszelkie zgromadzone na rachunku środki są przeznaczane na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.
  • Numer rachunku: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704
  • Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
  • Tytuł przelewu: Darowizna

Mówią liczby (dane z 4 kwietnia)

3382 – tyle numerów PESEL wydano w Gliwicach uchodźcom

201 Ukraińców podjęło u nas w mieście pracę

310 nowych przedszkolaków z Ukrainy przyjęliśmy w Gliwicach

825 uczniów z Ukrainy rozpoczęło naukę w szkołach podstawowych

89 młodych Ukraińców zapisało się do szkół ponadpodstawowych

2 szkoły w Gliwicach uruchomiły oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy

konsultantka przy stanowisku komputerowym wozy strażackie podczas przewożenia mebli