Aktualności | Gliwice polską stolicą minisiatkówki

Gliwice polską stolicą minisiatkówki

Fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach

Gliwice polską stolicą minisiatkówki

Opublikowane: 10.07.2023 / Sekcja: Miasto  Zdrowie  Życie i styl  Sport 

Za nami weekend pełen siatkarskich emocji! Po raz trzeci w Gliwicach rozegrany został Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving, organizowany przez Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Grupę Ferrero w Polsce. W PreZero Arenie Gliwice o puchary, medale i wyjątkową Nagrodę Fair Play rywalizowały w sumie 192 drużyny dziewcząt i chłopców ze wszystkich 16 województw naszego kraju. Ich zacięte zmagania podziwiały m.in. gwiazdy polskiej siatkówki.

Od piątku do niedzieli, 7–9 lipca, w PreZero Arenie Gliwice można było kibicować finalistom największej i najważniejszej w Polsce imprezy siatkarskiej dla dzieci i młodzieży – Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving. W Wielkim Finale 29. edycji mistrzostw na 25 boiskach do minisiatkówki rywalizowały w sumie 192 drużyny dziewcząt i chłopców w wieku do 13 lat, wyłonione w poprzednich etapach rozgrywek.

Pierwszego dnia zmagań po 32 drużyny z każdej z trzech kategorii – „2”, „3” i „4” dziewcząt i chłopców – zostały podzielone na 8 grup, w których rozgrywały mecze w systemie „każdy z każdym”. Po dwa najlepsze składy z każdej grupy rywalizowały następnie o miejsca 1–16. 

Kolejnego dnia na boisku spotkały się składy, które w poszczególnych grupach stanęły na 3. i 4. miejscu. Wśród nich rywalizacja toczyła się o miejsca 17–32. Następnie równolegle rozpoczęła się walka o miejsca 1–8 oraz 9–16.
Sportowe zmagania zawodników z trybun podziwiały m.in. reprezentantki Polski w siatkówce.

Zazdroszczę młodym zawodniczkom i zawodnikom, że mogą wziąć udział w takim turnieju. Sama nie miałam takiej okazji. Grę w siatkówkę od razu zaczęłam od III ligi, więc właściwie ominął mnie okres młodzieżówki. Dlatego cieszę się, że mogę podziwiać tak utalentowane zawodniczki i zawodników. Muszę też przyznać, że zauważyłam kilka wyróżniających się młodych siatkarek, co daje nadzieję, że za jakiś czas będą grały w reprezentacji Polski – mówiła Malwina Smarzek, atakująca Biało-Czerwonych.

Ostatniego dnia zawodów wyłoniono najlepsze drużyny ze wszystkich trzech kategorii dziewcząt oraz chłopców, wśród których znalazły się odpowiednio: w kategorii „2” – MKS Dwójka Zawiercie i ENEA Energetyk Poznań, w kategorii „3” – Uczniowski Klub Sportowy Gdyńska Akademia Siatkówki I i BKS CHEMIK BYDGOSZCZ SIATKÓWKA MŁODZIEŻOWA oraz w kategorii „4”: SKPS DUNAJEC NOWY SĄCZ i Trefl Gdańsk. Podczas uroczystej ceremonii wręczenia nagród zwycięzcy otrzymali pamiątkowe puchary, dyplomy i medale, a także nagrody rzeczowe, m.in. koszulki reprezentacji Polski oraz vouchery wyjazdowe na Turniej Kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich kobiet w Łodzi.

Trzem dniom sportowych zmagań towarzyszyły także inne atrakcje dla całych rodzin, m.in. multisportowa strefa programu KINDER Joy of moving oraz „Alternatywne lekcje WF” z Moniką Pyrek – tyczkarką, olimpijką i ambasadorką programu w Polsce.

W tegorocznej, 29. edycji Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar KINDER Joy of moving, których głównym celem jest promocja aktywnego stylu życia wśród najmłodszych oraz nauka uniwersalnych wartości sportu przez wspólną zabawę, zagrało blisko 47 tysięcy młodych adeptów siatkówki. (ml/PZPS)

Drużyny podzielone na województwa Chłopiec przebijający piłkę przez siatkę Dziewczynka atakująca znad siatki pole przeciwników