Aktualności | ECO – REJS nad Bałtyk

ECO – REJS nad Bałtyk

ECO – REJS nad Bałtyk

Opublikowane: 07.05.2021 / Sekcja: Miasto 

9 maja w Marinie Gliwice odbędzie się otwarte spotkanie z załogą rejsu naukowo-badawczego ECO-mobilną jednostką, która wypłynęła z Raciborza i - przez Gliwice, Szczecin, wybrzeże i Gdańsk - za cztery miesiące dopłynie do mazurskich jezior. Projekt realizuje Yacht Club „Sztag” Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.  Z załogą spotka się  Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Rejs ECO-mobilnej jednostki jest projektem promującym zdrowy styl życia, zrównoważony rozwój, turystykę ekologiczną, wykorzystanie śródlądowych szlaków wodnych oraz elektromobilność na wodzie. Dlatego też podczas rejsu przetestowany zostanie napęd elektryczny pod kątem możliwości wykorzystania w żegludze śródlądowej i turystyce wodnej.
Ekologiczne rozwiązania zastosowane podczas przygotowywania łodzi do rejsu oraz idea rejsu zostaną zaprezentowane podczas otwartego spotkania z załogą, które odbędzie się w niedzielę 9 maja o godz. 18.00 w Marinie Gliwice (ul. Portowa 28). Załoga spędzi w gliwickiej Marinie noc i rano wypłynie w dalszą podróż. Z Gliwic łódź popłynie do Opola, Wrocławia, Szczecina, Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Elbląga i Iławy. Docelowo dopłynie na Mazury, gdzie pod koniec sierpnia planowane jest zakończenie projektu.

Podczas czteromiesięcznego rejsu badacze ocenią przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne otoczenia szlaków wodnych, jakość obsługi oraz poziom bezpieczeństwa wodnego ruchu turystycznego na trasie rejsu. Przeprowadzą też analizę infrastruktury związanej z gospodarowaniem odpadów komunalnych i skontrolują jakość powietrza, wody i osadów oraz czystość trasy, m.in. dzikie wysypiska. Podczas wyprawy załoga będzie się zmieniać. W wyprawie udział wezmą profesorowie uczelni i studenci oraz, na poszczególnych etapach, również przedstawiciele niektórych miast. Gliwice przyłączyły się do tego innowacyjnego projektu.
W rejsie wezmą udział m.in. Andrzej Swinarew, prof. Uniwersytetu Śląskiego, który podczas wyprawy będzie badał jakość wody, powietrza i osadów dennych, Marcin Panowski, prof. Politechniki Częstochowskiej, który będzie badał działanie i możliwości wykorzystania paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na łodzi oraz Stefan Nowak – prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, który przeprowadzi badania w zakresie zagospodarowania turystycznego szlaków wodnych i testowania napędu elektrycznego prezentowanego podczas Festiwalu Nauki w Katowicach w 2020 r.
Uczestnikom wyprawy życzymy pomyślnych wiatrów i stopy wody pod kilem! (mf)