Aktualności | Dołącz do bazy dawców i zostań czyimś Świętym Mikołajem!

Dołącz do bazy dawców i zostań czyimś Świętym Mikołajem!

Dołącz do bazy dawców i zostań czyimś Świętym Mikołajem!

Opublikowane: 06.12.2021 / Sekcja: Miasto 

Mikołajki to dzień podarków i niespodzianek. Każdy spodziewa się prezentu. A może by tak… zostać darczyńcą? I podarować komuś coś najcenniejszego – szansę na uratowanie życia? W poniedziałek, 6 grudnia, przed gliwickim Ratuszem odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku.

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku od 18 do 55 lat będą mogły bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych.
Bardzo trudno znaleźć zgodnego dawcę komórek macierzystych, tymczasem co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku od zgodnego dawcy. Dlatego im większa baza dawców, tym większa szansa na uratowanie komuś życia.
To zajmie tylko chwilę
Już w poniedziałek, 6 grudnia, w godz. od 15.00 do 20.00 w namiocie Straży Pożarnej na gliwickim Rynku będzie okazja, by zarejestrować się w bazie dawców szpiku. Rejestracja będzie polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Otoczka oraz Urząd Miasta Gliwice.
Zostań dawcą – możesz uratować komuś życie! (mf)