Aktualności | Coraz więcej zrealizowanych zadań

Coraz więcej zrealizowanych zadań

Coraz więcej zrealizowanych zadań

Opublikowane: 23.08.2018 / Sekcja: Miasto 

20 lipca poznaliśmy listę 86 zadań, które w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego będą realizowane w 2019 roku. Zostanie na nie przeznaczonych prawie 6 mln zł z przyszłorocznego budżetu Gliwic. Tymczasem wykonywane są zadania, które zostały wybrane przez gliwiczan w ubiegłym roku. Remontowane są ulice i chodniki, na placach zabaw pojawiają się nowe urządzenia, a mieszkańcy korzystają z szerokiej oferty zajęć warsztatowych i spotkań autorskich.

Ulice i parkingi

Zakończono już remont nawierzchni ul. Targowej, a także chodnika i jezdni ul. Kosmonautów. Wyremontowany został również trakt łączący ulicę Czapli z aleją Sikornik oraz chodnik przy ul. Libelta, doświetlono też przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Czapli i Czajki. Zakończyła się też budowa miejsc postojowych przy ul. Waliszewskiego oraz remont parkingu przy ul. Zygmuntowskiej. Trwają roboty na ul. Daszyńskiego i utwardzanie jezdni ul. Piekarskiej, a w ciągu ul. Jagodowej budowany jest chodnik.

Skwery, siłownie i place zabaw

Zakończono już doposażenie placu zabaw przy ul. Nad Łąkami. Zamontowano w tym miejscu huśtawkę dla małych dzieci, huśtawkę bocianie gniazdo oraz urządzenie wielofunkcyjne złożone m.in. ze zjeżdżalni, drabinek i ścianki wspinaczkowej. Dodatkowo, dla bezpieczeństwa dzieci, plac ogrodzono. W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zamontowano też solarne oświetlenie wybiegu dla psów na Trynku i przebudowano boisko przy ul. Pszczyńskiej. Zmieniono m.in. jego kształt na prostokątny, ustawiono piłkochwyty i zrekultywowano trawiastą nawierzchnię. W najbliższym czasie zakończy się doposażenie placów zabaw przy ul. Bekasa na Sikorniku i ul. Magnolii w Wilczym Gardle. Na Sikorniku zostaną zamontowane huśtawki, karuzela i tyrolka, stół do gry w szachy i chińczyka, tablica do gry w kółko i krzyżyk oraz dodatkowe ławki. Przy ul. Magnolii pojawi się podwójna huśtawka i urządzenie sprawnościowe. Trwają prace przy placu zabaw na osiedlu Baildona. Teren przy ul. Franciszkańskiej zyskał już piłkochwyty, stoły do ping-ponga oraz gry w piłkarzyki. Wkrótce stanie tam jeszcze ścianka do graffiti. Miłośnicy jednośladów mogą korzystać z kolejnej stacji naprawy rowerów. W ramach GBO postawiono ją przy ul. Szafirowej. Została wyposażona w niezbędne narzędzia umożliwiające samodzielny serwis i usunięcie drobnych usterek, jak dokręcenie nakrętek, napompowanie koła czy zmianę łańcucha.

Spotkania i warsztaty

Jednym z obywatelskich zadań wskazanych przez gliwiczan w ubiegłym roku był – zakończony już – kurs samoobrony dla kobiet w Śródmieściu. Seniorzy z osiedla Kopernika nadal intensywnie uczą się języka angielskiego. Z kolei w Starych Gliwicach rozpoczną się wkrótce zajęcia, na których mieszkańcy w sile wieku będą mogli nauczyć się korzystania z Internetu. Po ubiegłorocznym głosowaniu GBO do filii nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Bernardyńskiej w Szobiszowicach trafiło 267 nowych książek oraz 3 zestawy komputerowe typu all-in-one (dwa dla czytelników i jeden dla pracownika filii). Warto dodać, że od początku tego roku w bibliotecznych oddziałach zorganizowano już około 30 różnego typu obywatelskich warsztatów i spotkań.

Na sportowo

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego w Starych Gliwicach i na osiedlu Obrońców Pokoju toczyły się emocjonujące rozgrywki piłkarskie. Seniorzy ze Śródmieścia mogli korzystać z zajęć aqua aerobiku i ćwiczeń gimnastycznych, a mieszkańcy Śródmieścia powyżej 50. roku życia – w konsultacjach z dietetykiem. Seniorzy z Szobiszowice uczestniczą natomiast w zajęciach gimnastycznych. Do schyłku wakacji potrwają rehabilitacyjne rajdy rowerowe dla seniorów ze Starych Gliwic. Mieszkańcy Bojkowa do końca roku będą mogli korzystać z zajęć tanecznych oraz fitness, Ligoty Zabrskiej i Zatorza – z fitness i aerobiku, a łabędzianie – z aqua aerobiku i zumby. Z myślą o mieszkańcach Starych Gliwic przygotowano w ramach GBO Ligę Tenisa Stołowego. Do końca tego roku zostanie zrealizowanych w sumie 71 zadań wyłonionych w ubiegłorocznym głosowaniu nad Gliwickim Budżetem Obywatelskim. Na ten cel zarezerwowano w miejskiej kasie 5 160 760 zł. (mf)

Libelta rozgrywki piłkarskie zajęcia w MBP aqua aerobik Wybieg dla psów stacja naprawy rowerów