Aktualności | Bo warto wzmacniać lokalny biznes!

Bo warto wzmacniać lokalny biznes!

Bo warto wzmacniać lokalny biznes!

Opublikowane: 31.05.2022 / Sekcja: Miasto 

Skąd czerpać wsparcie na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości? Jak uzyskać zwolnienia podatkowe, działać na terenie Gliwic i w Polskiej Strefie Inwestycji? Na te i inne pytania przedsiębiorców odpowiadali przed tygodniem eksperci uczestniczący w spotkaniu „Booster MŚP. Rozwiń swoją firmę – cała Polska specjalną strefą ekonomiczną”. Wydarzenie w Arenie Gliwice zorganizowała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przy wsparciu Miasta Gliwice.

Booster to inicjatywa, która już od kilku lat działa w KSSE. Pozwala zainteresować przedsiębiorców tematem strefowych inwestycji oraz pozyskiwania wsparcia finansowego z takich instytucji jak np. Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarstwa Krajowego. Za pośrednictwem tego typu cyklicznych spotkań pokazujemy, że mechanizmy strefowe są nie tylko dla dużych firm, bowiem dzięki wprowadzonej przez 4 laty Polskiej Strefie Inwestycji są teraz bardziej dostępne również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przypomnę, że program PSI umożliwia przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje na terenie całej Polski uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT/PIT) na okres 10–15 lat, w wysokości nawet do 70% wartości planowanej inwestycji – podkreślał podczas otwarcia Boostera Jacek Bialik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i zarazem gospodarz podstrefy gliwickiej KSSE.

W Gliwicach niezmiennie stawiamy na rozwój dobrych warunków dla przedsiębiorczości. To ma odzwierciedlenie zarówno w naszych działaniach bieżących, jak i planowanych. W tworzonej obecnie strategii „Gliwice 2040” kładziemy na ten aspekt szczególny akcent, uważając że przedsiębiorcy oferujący dobrze płatne miejsca pracy, dające szerokie możliwości wysoko wykwalifikowanej kadrze menadżerskiej i inżynierskiej, są podstawą dobrego funkcjonowania miasta – mówiła podczas otwarcia Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic.

W trakcie wydarzenia uczestnicy mieli okazję wysłuchać głosu ekspertów w kwestii finansowania przedsięwzięć przez Bank Gospodarstwa Krajowego i poznać oferty Agencji Rozwoju Przemysłu i Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej, dedykowane sektorowi MŚP. Przedstawione zostały również formy wsparcia KSSE skierowane dla małych i średnich firm. Doświadczenia i dobre praktyki związane z rozwojem swojego biznesu w KSSE zaprezentowały gliwickie firmy strefowe Marco i BMZ Poland. Nie zabrakło także odniesień do azjatyckich modeli przedsiębiorczości oraz zachęty do pozyskiwania wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Aleksandra Wysocka przemawia podczas Boostera