Aktualności | Bezpieczny senior

Bezpieczny senior

Bezpieczny senior

Opublikowane: 13.12.2021 / Sekcja: Miasto 

Straż Miejska w Gliwicach prowadzi cykliczne akcje mające ułatwić życie seniorom i przestrzec ich przed naciągaczami i oszustami: „Bezpieczny senior zimą”, „Bezpieczny senior – jak nie paść ofiarą złodziei” i „Bezpieczeństwo seniorów w domu”.

Seniorzy, ze względu na wrażliwość i mniejsze wyczulenie na stale zmieniające się i rozwijane przez naciągaczy metody działania, to grupa szczególnie narażona na poczynania oszustów. Dlatego gliwicka Straż Miejska systematycznie prowadzi akcje informacyjne mające uświadomić i wyczulić osoby starsze na tego typu zagrożenia.

Bezpieczny senior – jak nie paść ofiarą złodziei

Akcje informacyjne mają na celu uwrażliwić starsze osoby na zagrożenia pojawiające się na co dzień – w sklepie, w komunikacji miejskiej, w parku, czy w innych dostępnych publicznie miejscach. Straż Miejska pokazuje schematy działania złodziei, w tym kieszonkowców, i uczy seniorów prawidłowych reakcji.

Bezpieczeństwo seniorów w domu

Poprzez organizowane akcje informacyjne Straż Miejska informuje również o sytuacjach, w których odpowiednią reakcją będzie telefon do jednostki. Widząc na klatce schodowej, czy w pobliżu domu sąsiada, obcych, dziwnie zachowujących się ludzi, bezwzględnie należy skontaktować się ze Strażą Miejską (bezpłatny całodobowy numer interwencyjny 986) lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Ostrożność należy zachować również w domu – bywa, że oszuści wybierają bezpośredni kontakt jako narzędzie przestępstwa. Warto pamiętać, że nie ma obowiązku otwierania drzwi każdemu, kto do nich zastuka. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można osobę za drzwiami poprosić o wskazanie kontaktowego numeru telefonu. Prawdziwy urzędnik, policjant, czy pracownik administracji na pewno to zrobi.

Bezpieczny senior zimą

Kiedy spada temperatura powietrza, a dni robią się bardzo krótkie, warto przypominać starszym osobom najprostsze zasady zdrowego i aktywnego trybu życia. To właśnie akcje informacyjne podejmowane przez Straż Miejską pozwalają na zwrócenie uwagi seniorów na te drobne, ale jakże istotne elementy ich codzienności.

Zwracajmy uwagę na to, co dzieje się wokół. Spada temperatura powietrza, szybko zapada zmrok. Seniorzy nie zawsze są osobami sprawnymi, czasem chcą odetchnąć chwilę na przystanku, na ławce. Brak spostrzegawczości innych, zmiana temperatury połączona ze zmęczeniem mogą być brzemienne w skutkach! Dlatego patrzmy i reagujmy – apeluje Straż Miejska w Gliwicach.

Więcej informacji na temat akcji dla seniorów można znaleźć na stronie internetowej Straży Miejskiej w Gliwicach www.smgliwice.pl. Poinformujcie swoich rodziców i dziadków. (mf)