Aktualności | 70 lat Instytutu Metali Nieżelaznych

70 lat Instytutu Metali Nieżelaznych

70 lat Instytutu Metali Nieżelaznych

Opublikowane: 24.05.2022 / Sekcja: Miasto 
20 maja w Małej Arenie Gliwice odbyła się jubileuszowa gala 70-lecia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. W uroczystościach uczestniczyła Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic.

 

W imieniu swoim, władz miasta i mieszkańców Gliwic składam najlepsze życzenia dla wszystkich pracowników Instytutu. W ciągu wieloletniej działalności stworzył on, a następnie umocnił swoją pozycję jako centralny ośrodek badań przemysłu metali nieżelaznych w kraju i jeden z ważniejszych na świecie. Szczególne znaczenie dla Instytutu, jak również dla rozwoju polskiego biznesu miało włączenie go do Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej co do wielkości sieci badawczej w Europie. Dzięki temu największy kapitał IMN – jego kadra naukowa oraz jej liczne osiągnięcia – wzmacnia siłę przedsiębiorczości i potencjał polskich firm. Obecność w Gliwicach Instytutu o takim znaczeniu wzmacnia również potencjał naszego miasta – przekazała gratulacje prezydenta Gliwic wiceprezydent Aleksandra Wysocka.

Historia gliwickiego Instytutu Metali Nieżelaznych stanowi istotny fragment powojennej historii polskiego przemysłu.

Rozwijająca się wówczas działalność produkcyjna wymagała wsparcia jednostki naukowo-badawczej, przygotowującej na jej potrzeby opracowania naukowe, techniczne i konstrukcyjne. Odpowiadając na te wymagania, Ministerstwo Hutnictwa utworzyło Instytut Metali Nieżelaznych, który rozpoczął działalność 1 stycznia 1952 roku. Trzy lata później, w oparciu o wyodrębnione z IMN pracownie zajmujące się tematyką metali lekkich, powołano do życia Instytut Metali Lekkich w Skawinie, który z czasem stał się ponownie integralną częścią Instytutu Metali Nieżelaznych.

W 1974 roku w strukturę Instytutu włączono Zakład Produkcji Doświadczalnej w Legnicy, będący jednocześnie bazą dla opracowywanych technologii hutniczych, zakładem przerabiającym półprodukty i surowce odpadowe oraz wytwarzającym stopy, sole i tlenki metali nieżelaznych, mineralne uzdatniacze wody, ścierniwa, metale szlachetne odzyskiwane ze złomów i odpadów produkcyjnych oraz inne poszukiwane na rynku wyroby.  W 2007 roku do IMN zostało włączone, jako oddział zamiejscowy, Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w Poznaniu – jedyny w kraju ośrodek zajmujący się kompleksowo rozwojem chemicznych źródeł prądu oraz wytwarzający m.in. wysokiej jakości akumulatory do rozruchu silników lotniczych i zasilania instalacji pokładowej samolotów oraz baterie rezerwowe aktywowane termicznie do zasilania układów sterowania pocisków rakietowych.

Od 1 kwietnia 2019 roku Instytut Metali Nieżelaznych jest jednym z Instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz.

Instytut prowadzi badania w pełnym cyklu, od badań laboratoryjnych do badań w skali pilotowej i prototypowej, w zakresie wszystkich metali nieżelaznych, szczególnie miedzi, glinu, cynku, ołowiu i srebra w takich specjalnościach, jak przeróbka rud i innych surowców mineralnych, pirometalurgia, hydrometalurgia, przerób złomów i odpadów, ochrona środowiska, chemia analityczna, przetwórstwo metali, inżynieria materiałowa – nowe materiały, chemiczne źródła prądu – wylicza dr inż. Barbara Juszczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Placówka może poszczycić się licznymi dokonaniami i innowacyjnymi wynalazkami, takimi jak nagrodzony  Srebrnym Laurem Innowacyjności projekt hybrydowego statora zastosowanego w prototypowej pompie wirowej długoterminowego wspomagania pracy serca ReligaHeart ROT (jest ona obecnie w fazie zaawansowanych badań w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu). Warto podkreślić, że przed kilkunastoma dniami najnowszy wynalazek opracowany przez specjalistów Łukasiewicz – IMN, sposób recyklingu baterii wtórnych, zdobył złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®2022 oraz medal za najwyższy stopień gotowości technologicznej przyznany przez World Intellectual Property Organization WIPO.

Historię i dokonania Instytutu przypomniano podczas jubileuszowej gali, która była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych pracowników Łukasiewicz – IMN oraz wręczenia firmom współpracującym z placówką statuetki „Partner Instytutu”. Łączy ona w sobie ekologię (poprzez zastosowanie proszku tytanu otrzymanego w procesie recyklingu) oraz nowoczesność (wykonano ją w technologii druku 3D). Odzwierciedla tym samym multidyscyplinarność Łukasiewicz – IMN. Wśród uhonorowanych nią znaleźli się m.in. KGHM Polska Miedź, Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław, Huta Miedzi Legnica, Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Cedynia i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic wręcza list gratulacyjny dr inż. Barbarze Juszczyk, dyrektor IMN