Miasto Gliwice - Przyszłość jest tu

25 lat samorządności

-A +A

45 milionów na szerokopasmówkę

fot. materiały prasowe Ślaskiej Sieci Metropolitalnej

W Gliwicach powstaje supernowoczesna sieć szerokopasmowa, która będzie wykorzystywana przez lokalny samorząd. Obejmie łącznie ponad 66 kilometrów światłowodów oraz system bezprzewodowego przesyłania danych za pomocą fal radiowych.


Gliwice są jednym z niewielu polskich miast, które budują tak kompleksową infrastrukturę miejską związaną z szerokopasmowym przesyłem danych. Możliwości takiej sieci są ogromne. Dzięki niej zmniejszą się koszty administracji i sprawniej będzie można zarządzać miastem. Instytucje samorządowe będą mogły np. kontaktować się ze sobą poprzez bezpłatną telefonię VoIP, a stały dostęp do szybkiego internetu zyskają samorządowe firmy czy szkoły. Pojawi się więcej ogólnodostępnych infokiosków, a także miejskich hotspotów.
Sieć szerokopasmowa pozwoli też na poprawę bezpieczeństwa. Łatwo da się do niej podłączyć kolejne kamery miejskiego systemu monitoringu. Mogą być montowane m.in. tam, gdzie ich obecnie nie ma – na osiedlach czy w peryferyjnych dzielnicach Gliwic. Będzie można także poszerzyć zasięg inteligentnego systemu zarządzania sygnalizacją świetlną. Szerokopasmówka pozwoli na przyłączenie do Centrum Sterowania Ruchem tych skrzyżowań, które obecnie nie mogą funkcjonować w systemie ze względów technicznych.


– Na razie budujemy infrastrukturę techniczną. Możliwości jej wykorzystania może być tak wiele, jak wiele pojawi się potrzeb lokalnego samorządu i pomysłów. Mogą dotyczyć na pewno różnego rodzaju e-usług dla mieszkańców, ale także innego typu działań – można na przykład przesyłać na żywo obraz z jakiegoś ciekawego wydarzenia na telebimy czy do sieci internetowej. Tego typu systemy rozwijają się bardzo szybko na całym świecie – wyjaśnia Mariusz Kopeć ze Śląskiej Sieci Metropolitalnej (miejskiej spółki, która odpowiada za budowę szerokopasmówki).

Na budowę sieci szerokopasmowej Gliwice pozyskały dofinansowanie z Unii Europejskiej

W Gliwicach trwa budowa sieci szerokopasmowej w oparciu o technologię światłowodową. Na terenie całego miasta zostanie ułożone ponad 60 kilometrów światłowodów, które będą „spięte” w trzech nowoczesnych serwerowniach. Przy układaniu światłowodów wykorzystuje się technologię mikrokanalizacji. Pozwala ona na umieszczenie w rurze, zamiast pojedynczego tradycyjnego kabla światłowodowego, pakietu mikrorurek, do których wprowadzane są w miarę potrzeb mikrokable światłowodowe. Koszt przedsięwzięcia to ponad 14,5 mln zł (z tego 85% wynosi dotacja unijna). Wykonano już 80% prac, a ich zakończenie zaplanowano na czerwiec.


Jako osobny projekt prowadzona jest budowa ponad 6 kilometrów kanalizacji światłowodowej na Starówce, co wiąże się z koniecznością dostosowania harmonogramu prac do terminów przebudowy uliczek Starego Miasta. Wykonano około 60% prac. Koszt tego zadania to ponad 4,3 mln zł (ponad 2,3 mln zł przekazała Unia Europejska), a uwzględnia ono też m.in. ustawienie 10 infokiosków i uruchomienie 2 hotspotów.

Gliwice są liderem projektu budowy bezprzewodowej sieci szerokopasmowej w innych śląskich miastach

Nowatorskie rozwiązania wdrażane w naszym mieście są dobrym przykładem do naśladowania. Dlatego 13 gmin przyłączyło się do projektu, którego liderem są Gliwice. Polega on na budowie szerokopasmowej sieci bezprzewodowej transmisji danych w technologii LTE z wykorzystaniem fal radiowych. Realizacja tego przedsięwzięcia jest możliwa dzięki temu, że Gliwice wygrały w 2008 roku przetarg na 14-letnią rezerwację częstotliwości radiowej w paśmie 3600-3800 MHz na obszarze dawnego województwa katowickiego.
Bezprzewodowa sieć szerokopasmowa powstaje na obszarze ponad 800 km2, zamieszkanym przez blisko milion osób. Poza Gliwicami obejmuje: Bieruń, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Katowice, Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Ornontowice, Pilchowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tworóg i Wielowieś. Zaplanowano ustawienie w sumie 36 stacji bazowych (w tym 9 masztów teletechnicznych) oraz podłączenie co najmniej 500 punktów odbiorczych (w tym 200 szkół i przedszkoli) i 113 punktów dostępu do internetu hotspot. Realizacja projektu ma zakończyć się w połowie roku. Będzie kosztować ponad 27 mln zł, a Gliwice pozyskały dla całej grupy samorządowej unijne dofinansowanie pokrywające 85% tej kwoty.
– Połączenie sieci światłowodowej i bezprzewodowej tworzy optymalne rozwiązanie dla sieci szerokopasmowej na terenie miasta – podkreśla Mariusz Kopeć. – W Gliwicach będziemy mieć rozległą szkieletową sieć światłowodową, docierającą w różne części miasta. Dalej dane będzie można przesyłać właśnie za pomocą fal radiowych. W efekcie, w razie potrzeby, samorząd będzie mógł wykorzystywać miejską sieć szerokopasmową w każdym zakątku Gliwic.
 

Polecamy galerieZwiązek Subregionu Centralnego

Śląski Związek Gmin i Powiatów

Metropolia Silesia

Śląska Organizacja Turystyczna SekapMiejski Serwis Internetowy Gliwice ISSN 1734-5480
Wydawca: Urząd Miejski w Gliwicach, 44-100 Gliwice, Ul. Zwycięstwa 21, centrala tel. 32-231-30-41, faks: 32-231-27-25, www.gliwice.eu

Redaktor naczelny: Nina Drzewiecka, tel.: 32-239-11-38, e-mail: drzewiecka_n@um.gliwice.pl;

Informacje prasowe: Adam Sosnowski, Monika Foltyn, Magdalena Mickielewicz, Patryk Młynek, Katarzyna Kozub-Kulik tel. 32-238-54-80,  e-mail: redaktor@um.gliwice.pl

Ogłoszenia: Agata Grabowska, tel. 32-231-30-44, e-mail: ogloszenia@um.gliwice.pl

Administrator serwisu: Anna Proksa ,tel.: 32-239-12-85, e-mail: proksa_a@um.gliwice.pl

ZASADY PONOWNEGO WYKORZYSTANIA INFORMACJI

PinterestTab Odwiedź na Pintereście profil użytkownika Miasto Gliwice.
FacebookTab
TwitterTab Tweety na temat @Miasto_Gliwice

InstagramTab