Aktualności | 18 urodziny i wiele niespodzianek!

18 urodziny i wiele niespodzianek!

Fot. materiały organizatorów

18 urodziny i wiele niespodzianek!

Opublikowane: 18.08.2022 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Rozpoczyna się 18. edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach. Centrum Kultury Victoria i Stowarzyszenie Śląski Jazz Club przygotowały wiele interesujących koncertów, podczas których artyści wykonają utwory inspirowane hasłem „Make Jazz Not War”. Taki też tytuł będzie nosiła wystawa plakatu i grafiki organizowana w ramach festiwalu. 

Wszystkie koncerty odbędą się w Hali Modeli GZUT przy ul. Wincentego Pola 9-13. Wstęp wolny.

Rozkład jazdy: 
ZK Collaboration: 19 sierpnia, godz. 19. 00 
ZK Collaboration to grupa przyjaciół, którzy przełamują bariery, poszukują nowych rozwiązań i są zainteresowani nieustannym rozwojem, pamiętając, że muzyka to zabawa i wielka miłość zespołu. Skład: Maciej Kądziela – saks, Mateusz Gawęda – instrumenty klawiszowe, Roman Chraniuk – kontrabas, Gniewomir Tomczyk – perkusja.

Gniewomir Tomczyk Kwartet: 19 sierpnia, godz. 21.00
Mocno elektryzujący skład na polskiej scenie muzycznej: Grzech Piotrowski, Jan Smoczyński, Krzysztof Gradziuk oraz Gniewomir Tomczyk. Modulacja brzmień saksofonu, loopery, syntezaory, instrumenty perkusyjne oraz preparowane, pozwalają artystom odkrywać nowe przestrzenie muzyczne.. 

Marcin Pater Trio: 20 sierpnia, godz. 19.00
Muzyka zespołu to przede wszystkim autorskie kompozycje lidera, będące odzwierciedleniem emocji towarzyszących wspomnieniom. Grupę założył absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – wibrafonista Marcin Pater, obecnie student szkoły doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zespół wygrał wiele uznanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Sibiu Jazz Festival, a niebawem wyda drugi album o tytule „Between”, stworzony przy współpracy z Leszkiem Możdżerem.

Sam Levin Trio: 20 sierpnia, godz. 21.00
Mateusz Szewczyk, Sam Levin i Jakub Mizeracki to muzycy tworzący zespół Sam Levin Trio. Artyści wybitni, pełni pasji, mający na swoim koncie kompozycje pełne ciekawych i rytmicznych brzmień.

Adam Jarzmik Quintet: 26 sierpnia, godz. 19.00
Zespół prezentuje autorską muzykę, której kompozytorem jest lider grupy Adam Jarzmik. W swoich kompozycjach inspiruje się muzyką gigantów jazzu, takich jak Brad Mehldau, Aaron Parks czy Aaron Goldberg. J est powiewem świeżości na polskiej scenie jazzowej.

Marcelina Gawron Quintet feat. Piotr Schmidt: 26 sierpnia, godz. 21.00
Marcelina Gawron to wokalistka, instrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Muzyczną działalność realizowała w wielu projektach muzycznych. Jest członkiem zespołu wokalno-instrumentalnego Soul’n’Voices. Marcelina wystąpi z kwartetem wspaniałych muzyków polskiej sceny jazzowej, w towarzystwie m.in. wybitnego polskiego trębacza jazzowego – Piotra Schmidta. W programie autorskie utwory z albumu „Notes of life” w aranżacjach Adama Jarzmika, który zagra również na fortepianie.

Sketchbook Quartet: 27 sierpnia, godz. 19.00
Sketchbook Quartet z Wiednia swobodnie bawi się stereotypami gatunkowymi. Od surf rocka po pełną improwizację, ich niekonwencjonalna instrumentacja i wyszukane kompozycje w połączeniu z pasją tworzą dynamiczne, świeże i porywające brzmienie.

Michał Salomon Trio: 27 sierpnia, godz. 21.00 
To będzie nastrojowe i przestrzenne wydarzenie muzyczne, uzupełnione o szereg dźwięków wspólnie wykreowanych przez Michała Salomona, Miłosza Skwiruta i Dawida Fortunę. Od nostalgii po mocne instrumentalne uderzenie.

Dodatkową atrakcją Festiwalu będzie Master Class vs Young Blood – międzynarodowa wystawa plakatu muzycznego/jazzowego organizowana przez Śląski Jazz Club.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace konkursowe z całego świata wybrane przez jury. Twórcy sięgnęli do tematów muzycznych związanych z historią gatunku, jazzem jako zjawiskiem społecznym, ale też z aktualnymi spojrzeniami na muzykę, na improwizację muzyczną.
W tym roku wystawa i konkurs będzie się odbywał w dwóch kategoriach tematycznych. Głównym hasłem jest „Make Jazz Not War”. Druga kategoria pozostaje otwarta „open category”.
Tegoroczna wystawa będzie prezentowana w sierpniu w Hali Modeli GZUT, później online (będzie dostępna dla każdego odbiorcy w dowolnie wybranym czasie od sierpnia do listopada na stronie www.sjc.pl - link zostanie upubliczniony po zakończeniu wystawy w trybie offline). (mf)
 

baner plakat