Fontanny zaczynają sezon!

Dodano: 28.04.2015 / Sekcja: / drukuj / pdf
fontranna

(fot.A.Ziaja)

Gliwickie fontanny zaczynają sezon. Po zimowej przerwie wszystkie muszą przejść dokładny przegląd, niektóre wymagają drobnych napraw.

Najwięcej uwagi pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych poświęcają fontannie na Placu Piłsudskiego. To największa i najbardziej skomplikowana konstrukcja wśród gliwickich. Pozostałe fontanny w Gliwicach również są uruchamiane. Warto o nie dbać, bo na stałe wpisały się w przestrzeń miejską Gliwic – są ulubionym miejscem spotkań gliwiczan.

NEPTUN na gliwickim Rynku

(fot.M.Buksa)

Co robi Neptun na gliwickim Rynku? Jak mówi jedna z gliwickich legend jest symbolem połączenia Gliwic z Bałtykiem. Inna mówi, że w tym miejscu miało stanąć… koryto do pojenia koni, ale ten pomysł nie spodobał się miejskim rajcom i kazali wybudować fontannę. Fontanna została odsłonięta w 1794 roku. To dzieło barokowego rzeźbiarza pochodzącego z Opawy - Johannesa Nitsche.

 

TRZY TAŃCZĄCE FAUNY przy Urzędzie Miejskim

TRZY TAŃCZĄCE FAUNY przy Urzędzie Miejskim

(fot.M.Buksa)

Fontanna pojawiła się przed hotelem „Haus Oberschlesien” (obecnie siedziba UM Gliwice)  w 1928 roku. Rzeźba przedstawiająca tańczące fauny powstała w gliwickiej hucie według projektu Hansa Damanna. Legenda mówi, że przedstawia trzech prezydentów: Gliwic, Bytomia oraz Zabrza, którzy nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii przedwojennych planów połączenia trzech miast w jedno.

CHŁOPIEC Z ŁABĘDZIEM na skwerze Dessau przy ul. Jana Pawła

CHŁOPIEC Z ŁABĘDZIEM na skwerze Dessau przy ul. Jana Pawła

(fot.T.Zakrzewski)

W 1996 roku fontannę na skwerze przy gliwickiej katedrze ozdobiła replika rzeźby „Chłopiec z łabędziem”. Autorem oryginału jest Theodor Erdmann Kalide. Pierwowzór na początku lat 30. XIX w. został wykonany   w Królewskiej Odlewni Żeliwa w Gliwicach. Model został wciągnięty do katalogu huty i można było go kupić za 150 talarów. Rzeźba „Chłopiec z łabędziem” wzbudziła światowy zachwyt. Jej kopie zdobią fontanny m.in. w rezydencji królowej angielskiej na wyspie Wright oraz w zespole pałacowo-parkowym w Poczdamie.

FONTANNA na Placu Piłsudskiego

FONTANNA na Placu Piłsudskiego

(fot.T.Zakrzewski)

Budowę najbardziej ulubionej przez gliwiczan fontanny rozpoczęto w kwietniu 2011 roku.  To największa i najbardziej skomplikowana konstrukcja wśród gliwickich fontann – składa się z 30 dysz, oświetlenia, systemu sterowania. Przed zimą elementy są demontowane, a w trakcie przerwy czyszczone i odkamieniane. Latem fontanna cieszy oko pokazami światło – woda, ale zimą wygląda równie atrakcyjnie, dzięki tunelom świetlnym, które zastępują tryskającą wodę.

FOSA przy Zamku Piaskowskim

(fot.J.Pleszyniak)

Fosa na nowo wodą wypełniła się w 2001 roku. Symbolicznie nawiązuje do rowu obronnego wypełnionego wodami Ostropki, który okalał mury obronne Gliwic. Dawna fosa została zasypana w XVII wieku. Dziś fontanna przy Zamku Piastowskim, na skwerze Salgotarjan cieszy oko i zapewnia miłą ochłodę, zwłaszcza latem – gdy żar leje się z nieba. Strumień tryskającej wody niesiony wiatrem tworzy coś w rodzaju delikatnej, wodnej mgiełki ku pokrzepieniu sił i witalności dla przebywających  w pobliżu fontanny.   

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking