Kopalnia Sośnica obroniona?

Dodano: 19.01.2015 / Sekcja:

fot. K. Krzemiński

W sobotę (17 stycznia) podpisano porozumienie między strajkującymi górnikami a rządem. Prezydent Gliwic apeluje o mądrą restrukturyzację.

Oto najważniejsze dla naszego miasta i kopalni Sośnica - postanowienia porozumienia rządu z górnikami:

  • KWK Sośnica-Makoszowy zostanie rozdzielona, a dotychczasowy Ruch Sośnica wejdzie w skład nowo utworzonej spółki (tzw. „Nowej Kompanii Węglowej")
  • Strona rządowa wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o skorzystanie z tzw. Europejskiego Funduszu dla Inwestycji dla sektora górnictwa węgla kamiennego. Wniosek ten, po konsultacjach ze stroną społeczną przygotowany będzie do dnia 28.02.2015 r.
  • Program reindustrializacji Śląska i Małopolski, którego celem jest wsparcie rozwoju regionu, który będzie stymulował powstanie nowych miejsc pracy zostanie opracowany przy udziale strony społecznej i samorządowej przez powołany zespół rządowy.

Porozumienie poprzedził tydzień twardych negocjacji, merytorycznej pracy samorządowców i trwającej akcji strajkowej, w tym także ulicznych manifestacji.

W piątek (16 stycznia) kilkutysięczna demonstracja w obronie kopalni przeszła przez Gliwice spod kopalni Sośnica na ul. Zwycięstwa. Odbyła się z zachowaniem zasad porządku i dyscypliny. W Gliwicach nie było żadnych ekscesów, żadnych starć z policją, ani prób wdarcia się do jakiegokolwiek budynku publicznego. Demonstranci podziękowali prezydentowi Gliwic za pomoc i zaangażowanie w ratowanie kopalni.

Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz: Nadal podtrzymuję swoje przekonanie, że kopalnia Sośnica może być rentowna. Wykazali to jasno specjaliści z Politechniki w ekspertyzie wykonanej na nasze zlecenie. Natomiast dawno już powinna zacząć się restrukturyzacja nie tylko tej kopalni, ale całej branży górniczej. A elementem tej restrukturyzacji musi być zmniejszenie zatrudnienia, najlepiej w drodze tzw. dobrowolnych odejść z odpowiednia odprawą. Z tym zgadzają się od dawna związki zawodowe. I tym ludziom, którzy odejdą z kopalń, trzeba pomóc! A to jest zadanie państwa i samorządów. I tego głównie dotyczą nasze propozycje pod adresem premier Kopacz. Wszystko zależy od praktyki i decyzji. Dlatego walka o mądre decyzje rządowe wciąż trwa i wszystko jeszcze może się wydarzyć. (kkk)

Pełny tekst Porozumienia jest dostępny TUTAJ!

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking