Aktualności | Dym. Paląca sprawa...

Dym. Paląca sprawa...

Dym. Paląca sprawa...

Opublikowane: 23.01.2015 / Sekcja: Miasto  Życie i styl  Gospodarka 

Zjawisko niskiej emisji związane jest z niebezpiecznymi dla zdrowia pyłami i gazami pochodzącymi ze spalania w domowych piecach.

Niskie kominy domostw powodują, że emitowane zanieczyszczenia rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy. Kilka czynników znacznie zwiększa szkodliwość niskiej emisji. Zalicza się do nich stosowanie niskiej jakości węgla o znacznym stopniu zawartości siarki, popiołu czy mułu węglowego, korzystanie z przestarzałych urządzeń grzewczych, które nie gwarantują optymalnych warunków spalania, wreszcie palenie śmieci (plastiku, gumy, innych odpadów). Niskiej emisji sprzyjają również niekorzystne warunki meteorologiczne związane z małą prędkością wiatru (poniżej 1,5 m/s).

Co wpływa na stan jakości powietrza w Gliwicach i na Górnym Śląsku? Jakie działania prowadzą władze miasta w celu poprawy stanu powietrza nad Gliwicami? Skąd biorą się kontrowersje związane z rankingami najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, opracowywanymi przez Europejską Agencję Środowiska (EEA)? Sięgnij po najbliższe wydanie „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice” (29 stycznia) i przeczytaj rozmowę z dr. inż. Tomaszem Misztalem, specjalistą w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach, zajmującym się m.in. kwestią ograniczania niskiej emisji w mieście. (kik)