Gliwice czytają!

Uaktualniono: 20.04.2015 / Sekcja: / pdf

fot. Z. Daniec

Umberto Eco napisał, że kto czyta książki, żyje podwójnie. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest okazją, żeby o tej prawdzie przypomnieć – przekonują bibliotekarze i zapraszają na Gliwickie Obchody.

23 kwietnia w kilkunastu punktach miasta… będzie się działo! – zapowiadają gliwiccy bibliotekarze. O godz. 11.00 na skwerze Doncaster (w sąsiedztwie Urzędu Miejskiego) rozpocznie się happening „Gliwice Czytają!”. – Jeśli lubisz czytać, musisz tam być – pokażmy, że czytanie jest ważne i modne – zachęcają organizatorzy imprezy.

Później warto zajrzeć do Centrum Handlowego FORUM (ul. Lipowa 1), gdzie na czytelników będzie czekała Małgorzata Kalicińska. Autorka „Domu nad rozlewiskiem” opowie o swoich książkach i o pasjach literackich. Początek spotkania – godz. 13.00. W FORUM będzie też można spróbować potraw przygotowanych przez uczniów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Zaaranżowana „Kuchnia Literacka” pozwoli poznać nie tylko regionalne smaki, ale i śląskie tradycje i gwarę. O godzinie 16.30 wystąpią „Pantery”, czyli mażoretki z Młodzieżowego Domu Kultury, a o 18.00 Akademicki Teatr „Remont” rozpocznie happening „My jesteśmy mole książkowe”. Będzie to krótka opowieść o tym, że miłość do książki, zaszczepiona już w wieku dziecięcym, przynosi najlepsze efekty.

W okolicach ulicy Barlickiego o godz. 14.00 wystartuje „Latający Serwis Czytelniczy”. To z kolei happening Teatru Magazyn, działającego przy gliwickim MDK. Kto natknie się na ten wehikuł, będzie mógł zabrać ze sobą jedną z książek.

W Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej (Plac Inwalidów Wojennych 3) odbędą się warsztaty pod hasłem „Szybko, szybciej i najszybciej czytaj książki”, które poprowadzi Centrum Edukacyjne Future (początek – godz. 10.00 i 11.00), a w Filii nr 21 (ul. Syriusza 30) – Międzypokoleniowe Spotkanie Literackie, na które zaprasza Rada Osiedla i Klub Seniora Kopernik.

W ramach obchodów odbędzie się też akcja „Podziel się książką”. – Przynieś książki, które już przeczytałeś i wymień na takie, których jeszcze nie znasz! – zachęcają bibliotekarze. Będzie można to zrobić w kilku miejscach, m.in. w: Stacji Artystycznej RYNEK, Centrum Organizacji Kulturalnych GCOP, Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej, Bibliotece Centralnej i filiach MBP nr 5, 7, 9, 16,17,20, 21 i 30, Palmiarni Miejskiej, Modrzewiowym Dworze – Restauracja & Hotel, Cukierni Śnieżka i na skwerze Doncaster.

Gliwickie Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich udokumentuje Grupa Fotograficzna „Aczkolwiek” z MDK w Gliwicach. Dodatkowo w ramach przedsięwzięcia „Gliwice Czytają!” członkowie grupy będą fotografować osoby czytające w przestrzeni publicznej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.biblioteka.gliwice.pl. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking