Aplikacja studentów Politechniki Śląskiej najlepsza!

Dodano: 27.04.2018 / Sekcja: / drukuj / pdf

Fot. Politechnika Śląska

Mobilna aplikacja autorstwa studentów Politechniki Śląskiej, została uznana za najlepszy projekt w hackathonie, zorganizowanym w ramach Smart City Katowice – przedsięwzięcia łączącego ideę smart city z potencjałem start-upów.

Celem wydarzenia było wypracowanie rozwiązań i technologii, które przyczynią się do rozwoju miasta i pozytywnie wpłyną na życie jego mieszkańców. Uczestnicy tej edycji zmierzyli się z problemem niskiej emisji, zmianami klimatycznymi i oszczędzaniem energii. Ich zadaniem było opracowywanie rozwiązania, polepszającego jakość powietrza w Katowicach i metropolii śląskiej.
 
Uczestnicy dobierali się w zespoły złożone z programistów, grafików, kreatorów, przedsiębiorców i aktywnych mieszkańców oraz pracowali nad rozwiązaniami dla miasta przez 24 godziny. Przez cały czas trwania imprezy drużyny były wspierane przez mentorów.

Grupa studentów z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki wzięła udział w wydarzeniu i zaprezentowała pomysł na aktywną sieć monitorowania i przewidywania smogu. Projekt zakładał umieszczenie czujników pyłu na pojazdach komunikacji miejskiej. Umożliwi to precyzyjne pomiary na dużym obszarze przy ograniczonej ilości sensorów. Zebrane w ten sposób dane oraz dane meteorologiczne przepuszczone przez sztuczną inteligencję utworzą mapy aktualnego stanu smogu oraz umożliwią jego prognozy. Pomysł studentów z Politechniki Śląskiej został najlepiej oceniony przez jury konkursu, dzięki czemu młodzi inżynierowie zwyciężyli w hackathonie.
 
W skład zwycięskiego zespołu weszli: Zuzanna Rodak, Maciej Balas oraz Maciej Ciupka. Rolę mentora pełnił  prodziekan ds. organizacji i rozwoju Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki dr inż. Krzysztof Tokarz.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking