Zielone Gliwice

Dodano: 16.09.2016 / Sekcja:
banner

17 i 18 września odbędą się XIV Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku program skupi się wokół dziedzictwa przyrodniczego i zagadnień ochrony środowiska. Będą wykłady, warsztaty i wycieczki przyrodnicze.

Program XIV Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego jest bardzo bogaty. W sali konferencyjnej Willi Caro września (ul. Dolnych Wałow 8a) 17 i 18 odbędą się wykłady. Specjaliści opowiedzą m.in. o roślinach i zwierzętach występujących na terenie Gliwic w przeszłości i obecnie, a także o koncepcji rozwoju przestrzennego Karla Schabika, który chciał przekształcić Gliwice w miasto ogród.

W sali edukacyjnej Willi Caro zostaną zorganizowane zajęcia edukacyjne na temat projektowania parków miejskich. W Zamku Piastowskim (ul. Pod Murami 2) dzieci wezmą udział w warsztatach z segregacji śmieci. Specjalne wydarzenia są także zaplanowane w Muzeum Geologii Złóż im. Czesława Poborskiego na Wydziale Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej (ul. Akademicka 2) oraz w Muzeum Techniki Sanitarnej (ul. Edisona 16). Będzie można m.in. zwiedzić wystawy stałe z przewodnikiem i wziąć udział w warsztatach.

Tegoroczne Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego to także trzy wycieczki autokarowe. W planach jest wyprawa do źródeł Kłodnicy w Katowicach i ujścia rzeki do Dzierżna Dużego. Druga wycieczka, „Naturalne zielone płuca Gliwic”, będzie spacerem po rezerwacie przyrody „Las Dąbrowa”, w którym znajduje się stanowisko jeżyny gliwickiej i kozłka całolistnego. W trzeciej wycieczce wezmą udział osoby zainteresowane recyklingiem – autokar zatrzyma się w trzech przedsiębiorstwach zajmujących się gospodarką odpadami.

Na Rynku i w ogrodzie Willi Caro będą także prezentowane wystawy planszowe, „Zwierzęta w śródmieściu Gliwic” oraz „Dawne parki miejskie w Gliwicach”.

Gliwice, restauracja Zameczek Leśny (materiały Muzeum w Gliwicach)

Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest TUTAJ. Wszystkie wykąłdy, warsztaty i wycieczki są bezpłatne. Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty i wycieczki obowiązują zapisy w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy ul. Dolnych Wałów 3 (tel.: 32 231 38 55, e-mail: gddkrezerwacje@gmail.com). Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w Gliwickich Dniach Dziedzictwa Kulturowego pod opieką osoby dorosłej.

Organizatorem wydarzenia jest Muzeum w Gliwicach. W przygotowaniu imprezy wzięli udział partnerzy: Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, MZUK, Muzeum Geologii Złóż im. C. Poborskiego, Muzeum Techniki Sanitarnej, Nadleśnictwo Rudziniec, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów, PWiK, PTTK Oddział Ziemi Gliwickiej, Remondis Gliwice, Śląskie Centrum Recyklingu, Śląskie Towarzystwo Entomologiczne, Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, Starostwo Powiatowe w Gliwicach i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

(mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking