Na zakończenie – tango

Dodano: 06.09.2021 / Sekcja:
Gliwicka Orkiestra Kameralna na scenie w parku Chopina i publiczność Fot. G.Ożga/UM Gliwice

Tegoroczne lato pożegnaliśmy tangiem. W niedzielę w parku Chopina wystąpiła Gliwicka Orkiestra Kameralna pod batutą Marka Wroniszewskiego i z udziałem solistów (Klaudiusz Baran – bandoneon, Justyna Baran – skrzypce).

Pogoda dopisała, nastroje również i gliwiczanie doskonale bawili się na lubianej imprezie organizowanej u schyłku lata przez Miasto Gliwice. Emocji i muzycznych wrażeń nie brakowało. W repertuarze znalazły się utwory niezapomnianego Astora Piazzolli, którego w setną rocznicę urodzin uczciła Gliwicka Orkiestra Kameralna.
Marek Wroniszewski – zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 r., początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry. Asystował wielu wybitnym dyrygentom, takim jak: Michaił Jurowski (nagranie i współczesne światowe prawykonanie opery Antona Rubinsteina „Mojżesz”), Gabriel Chmura, Mirosław Jacek Błaszczyk, Tadeusz Kozłowski, Andrzej Boreyko, Piotr Gajewski.
Klaudiusz Baran – jest artystą wszechstronnym, obdarzonym wyjątkową wrażliwością muzyczną. Jego dokonania artystyczne zmieniły w Polsce postrzeganie akordeonu: wyniosły go do pozycji pełnoprawnego instrumentu kształtującego realny świat muzyczny. W swoich interpretacjach potrafi splatać pokorę wobec dzieła muzycznego z bogactwem inwencji, osobistym pojmowaniem czasu w muzyce, wyjątkową sceniczną charyzmą i naturalnością ekspresji.
Justyna Baran – skrzypaczka, kameralistka. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Mirosława Ławrynowicza. Wielokrotnie uczestniczyła w kursach mistrzowskich, na których pracowała pod kierunkiem takich profesorów, jak Wolfgang Marschner, Tomasz Tomaszewski, Edward Gracz, Adam Korniszewski i Krzysztof Jakowicz.

 

Koncert GOK w parku Chopina
Fot. G.Ożga/UM Gliwice
Ludzie przy Palmiarni
Fot. G.Ożga/UM Gliwice
Koncert GOK w parku Chopina
Ludzie przy Palmiarni

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking