Gliwiccy poeci: Jan Strządała

Dodano: 22.05.2015 / Sekcja: / drukuj / pdf

Jan Strządała będzie gościem najbliższego XCVIII Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Impreza na scenie przy Nowym Świecie rozpocznie się 24 maja o godzinie 12.00.

Jan Strządała urodził się w 1945 r. w Wiśle. Jego literacki debiut przypadł na rok 1969, kiedy to w Warszawie wydany został jego tomik „Przegrany semestr”, w którym wystąpił pod pseudonimem. Jest autorem kilkunastu zbiorów wierszy, a także esejów i innych utworów prozatorskich. Jego wiersze tłumaczone były na wiele języków, m.in.: rosyjski, niemiecki, czeski, angielski, włoski i esperanto. Jan Strządała bierze również aktywny udział w realizacji wielu krajowych i zagranicznych wydarzeń literackich. Wieloletni prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także prezes Klubu Związków Twórczych w Gliwicach i współtwórca Gliwickiej Grupy Literackiej. Wśród licznych nagród, którymi został wyróżniony, wymienić można Złoty Krzyż Zasługi, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz dwukrotną Nagrodę Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury za twórczość poetycką.

Podczas niedzielnego Salonu w gliwickim teatrze poeta będzie czytał swoje wiersze. O oprawę muzyczną spotkania zadbają Ewa Szydło (wokal) i Dariusz Ziółek (fortepian), a poprowadzi je Krzysztof Korwin-Piotrowski – kierownik artystyczny GTM. Szczegóły na www.teatr.gliwice.pl.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking