Wielki biznes zaczął się od strefy

Dodano: 19.02.2016 / Sekcja:
KSSE

Fot. Materiały KSSE

Od ponad 20 lat Gliwice cieszą się niesłabnącym uznaniem inwestorów. To w naszym mieście lokują się zarówno wielkie międzynarodowe koncerny, jak i małe, wyspecjalizowane firmy rodzinne.

Dobra lokalizacja oraz atrakcyjne warunki, jakie inwestorom oferuje miasto czynią Gliwice jednym z inwestycyjnych liderów w naszym regionie. Przykładem może być Podstrefa Gliwicka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która w Gliwicach rozwija się w imponującym tempie. Z 389,4 ha zostało udostępnione inwestorom już 359,8 ha. To oznacza, że strefa Gliwice jest niemal pełna, a pod inwestycje pozostało niespełna 30 ha.

Gliwicka podstrefa jest największa w całej KSSE. Rozwija się intensywnie od pierwszej inwestycji – fabryki Opla, która wybrała Gliwice prawie 20 lat temu. Część podstrefy, znajdująca się w Gliwicach, ma powierzchnię 389,4 ha. Pozostała część o wielkości 647,4 ha znajduje się poza miastem. Z całej Podstrefy Gliwickiej udostępniono inwestorom 529,6 ha, z czego tylko w Gliwicach tereny o powierzchni 359,8 ha. W całej podstrefie ulokowały się 92 firmy oraz 6 deweloperów, w tym w samych Gliwicach 5 deweloperów i 67 firm (m.in. z branży motoryzacyjnej, maszynowej, metalowej, logistycznej, budowlanej, chemicznej oraz informatycznej). Inwestują, stosują innowacyjne rozwiązania, rozwijają swoją infrastrukturę i działalność, zwiększają produkcję i zatrudnienie, wiele z nich podbija krajowy i zagraniczny rynek. Kreują też wizerunek Gliwic. Miasto oferuje im z kolei atrakcyjne warunki inwestycyjne, nowoczesną infrastrukturę i innowacyjne rozwiązania w promowaniu i wspieraniu przedsiębiorczości.

Nakłady inwestycyjne w podstrefie w Gliwicach wynoszą 8,3 mld zł (w całej podstrefie gliwickiej – 9,7 mld zł). Dane jasno wskazują, że środek ciężkości funkcjonowania Podstrefy znajduje się w Gliwicach.

W Gliwicach, tylko w samej podstrefie zatrudnionych jest 19 400 osób. To bardzo dużo, a to jeszcze nie jest cały wpływ gospodarczy na miasto, ponieważ powstające miejsca pracy w podstrefie generują też tworzenie miejsc pracy poza strefą – mówi Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

W podstrefie w Gliwicach pozostało tylko 7,6% terenów do zagospodarowania. Biorąc pod uwagę lokalizację i oferowane inwestorom warunki, nie będą one długo czekały na zagospodarowanie.

- Pozostałe tereny strefy w Gliwicach stanowią atrakcyjną ofertę dla inwestorów z uwagi na pełne uzbrojenie i dobre skomunikowanie oferowanych działek – mówi Jerzy Łoik wiceprezes KSSE S.A.

Działająca od 1996 roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, do której należy Podstrefa Gliwice, zajęła 1. w Europie i 2. na świecie miejsce w rankingu stref ekonomicznych fDi Global Free Zones of the Year 2015. Została doceniona m.in. za dobre zarządzanie, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a także za skuteczność w pozyskiwaniu inwestorów oraz oferowane warunki w tym program szkolenia dualnego K2, który pozwoli pracodawcom pozyskać wykwalifikowanych pracowników i przyczyni się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w regionie. W całej KSSE jest ponad 260 inwestycji o wartości ponad 22 mld zł. 92 spośród nich, o łącznej wartości ponad 9 mld zł, mieści się w podstrefie gliwickiej. Do największych pracodawców podstrefy należy fabryka samochodów marki Opel, należąca do General Motors Manufacturing Poland, a także NGK Ceramics Polska (produkcja ceramicznych wkładów do silników), Tenneco Automotive Eastern Europe (produkcja amortyzatorów i modułów układów zawieszenia), TRW Breaking Systems POLSKA (światowy lider w tworzeniu zasadniczych układów hamulcowych oraz pionier w dziedzinie układów elektronicznych) oraz firma Mecalux. Inwestorzy wyasygnowali na budowę fabryk, magazynów i obiektów infrastrukturalnych w Gliwicach ponad 8 mld zł. Tylko w 2015 roku z tytułu podatku od nieruchomości płaconego przez strefowe firmy, do miejskiej kasy trafiło 28,5 mln zł. W tym roku wpływy będą na podobnym poziomie.(mf)

Najwięksi pracodawcy Podstrefy Gliwickiej:          

General Motors Manufacturing Poland                     

NGK Ceramics Polska                                             

Tenneco Automotive Ekstern Europe Sp. z o.o.      

TRW Braking Systems Polska                                 

Mecalux                                                                    

łącznie zatrudniają: 9290

Fot. Materiały KSSE

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking