Aktualności | W tych zawodach znajdziesz pracę

W tych zawodach znajdziesz pracę

W tych zawodach znajdziesz pracę

Opublikowane: 09.01.2017 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Powiatowy Urząd Pracy opublikował „Barometr Zawodów 2017” dla Gliwic i powiatu gliwickiego. Z zestawienia wynika, że w tym roku problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieli m.in. kierowcy samochodów ciężarowych, spawacze i wykwalifikowani pracownicy ogólnobudowlani. Kto jeszcze?

Stopa bezrobocia w Gliwicach wynosi 4,3% i jest jedną z najniższych w regionie (stan na 31.11.2016 według wyliczeń Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach). Wskaźnik dla całego województwa śląskiego wynosi odpowiednio 6,6%, a dla całej Polski 8,2%. Z roku na rok liczba osób bezrobotnych w mieście zmniejsza się. W zeszłym roku stopa bezrobocia dla Gliwic wynosiła 5,7%.

Tegoroczny „Barometr Zawodów ” pokazuje, że pracodawcy, którzy prowadzą swoją działalność w Gliwicach, będą mieli coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. – W 2017 roku na gliwickim rynku pracy będzie brakować m.in.  brukarzy, lakierników, cieśli, elektromonterów, dekarzy, cukierników, kosmetyczek – mówi „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE” Mariola Morcinek z Powiatowego Urzędu Pracy w Gliwicach. – W gliwickich zakładach będzie brakować też magazynierów, kierowców wózków widłowych, operatorów zaawansowanych maszyn, spedytorów, logistyków – dodaje.

Ze względu na sporą rotację pracowników w sektorze gastronomicznym, będą poszukiwani  kucharze,  kelnerzy, czy pomoce kuchenne. Eksperci powiatowi biorący udział w badaniu przewidują także, że na brak zajęcia nie będą narzekać fryzjerzy, sprzedawcy, krawcy czy ślusarze. Pracodawcy będą poszukiwać też pracowników posiadających wysokie kwalifikacje zawodowe m.in. lekarzy, architektów, administratorów baz danych czy programistów.

Z „Barometru Zawodów” wynika, że na rynku pracy jest zbyt wielu socjologów, ekonomistów i nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Ze względu na zawirowania w branży wydobywczej górnicy czy operatorzy maszyn górniczych, a także inżynierowie inżynierii środowiska również nie będą poszukiwani przez lokalnych pracodawców – mówi Mariola Morcinek.

„Barometr Zawodów” jest ogólnopolskim badaniem jakościowym, które prognozuje sytuację na rynku pracy w poszczególnych profesjach w perspektywie jednego roku. Opisuje zawody deficytowe, nadwyżkowe oraz zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób poszukujących zatrudnienia w danej profesji.

Badanie jest przeprowadzane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na poziomie wojewódzkim jest koordynowane przez wojewódzkie urzędy pracy.

Pomysł na „Barometr Zawodów” pochodzi ze Szwecji. W Polsce realizowany jest od 2010 roku (w Małopolsce), a od 2015 roku w całym kraju. Szczegółowe raporty dla poszczególnych miast, powiatów i województw można pobrać za darmo na www.barometrzawodow.pl (pm)