Najlepsza strefa Europy

Dodano: 16.10.2015 / Sekcja:
strefa ekonomiczna

Fot. A.Witwicki

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, do której należy Podstrefa Gliwice, zajęła 1. w Europie i 2. na świecie miejsce w rankingu stref ekonomicznych fDi Global Free Zones of the Year 2015.

fDi Intelligence to międzynarodowy ośrodek badawczy, powiązany z prestiżowym brytyjskim dziennikiem ekonomicznym Financial Times. W rankingu KSSE została doceniona m.in. za dobre zarządzanie, wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a także za skuteczność w pozyskiwaniu inwestorów oraz oferowane warunki w tym program szkolenia dualnego K2, który pozwoli pracodawcom pozyskać wykwalifikowanych pracowników i przyczyni się do rozwoju szkolnictwa zawodowego w regionie. Doceniono też rozwój KSSE – w ubiegłym roku zwiększyła powierzchnię o dodatkowe 280 hektarów uzbrojonego terenu.

W Europie KSSE nie ma konkurencji, w skali światowej z kolei wyprzedziła ją jedynie strefa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

To bardzo prestiżowe i ważne wyróżnienie. Przede wszystkim istotna jest kwestia promocyjna, ponieważ przedsiębiorcy, którzy szukają dobrej lokalizacji na swoje inwestycje, patrzą właśnie m.in. na rankingi. One zwiększają zaufanie inwestorów – wyjaśnia Jerzy Łoik, wiceprezes KSSE.

Katowicka SSE S.A. powstała w 1996 r., by wspierać i przyspieszać procesy restrukturyzacyjne, a także generować nowe miejsca pracy w regionie. Podstrefa Gliwice jest największą podstrefą KSSE, a największą inwestycją gliwicka fabryka samochodów OPEL koncernu General Motors. W całej KSSE jest obecnie 275 inwestycji o wartości ponad 22 mld zł. 90 spośród nich, o wartości ponad 9 mld zł, mieści się w podstrefie gliwickiej. Aktualne zatrudnienie w zakładach zlokalizowanych w KSSE to ponad 57 tys. miejsc pracy, w tym, w gliwickiej podstrefie ponad 19 tys.

Strefy ekonomiczne pozytywnie wpływają na rozwój miast i regionów. Tworzą nowe miejsca pracy nie tylko w strefach, ale też poza nimi, ponieważ firmy strefowe potrzebują usług i kooperantów w różnych dziedzinach – powiedział „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Jerzy Łoik.

Od lat KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych, a teraz również wśród światowych. W 2013 r., w rankingu „Global Free Zones of the Year 2013” KSSE zajęła 2. miejsce w Europie i 11. na świecie. W 2014 r. z kolei fDi Intelligence wyróżnił Katowicką Strefę jako idealne miejsce dla inwestycji firm z branży motoryzacyjnej.(mf)

Fot. A. Witwicki

 

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking