Innowacje? Przykład idzie z Gliwic!

Dodano: 01.10.2015 / Sekcja:
Forum Innowacji

Fot. K.Krzemiński

Za nami III Międzynarodowe Forum Innowacji "Nowe technologie – Nowe horyzonty". W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, biznesu i nauki.

Gospodarzem spotkania było Miasto Gliwice – jeden z najważniejszych polskich ośrodków innowacji, należący do grona World Technopolis Association (WTA).
Gliwice to miasto nastawione na rozwój. Ulokowało się tu wiele firm z różnych branż, a w ostatnich latach szczególnie intensywnie rozwija się gospodarka oparta na wiedzy. Obecnie jesteśmy postrzegani jako miasto innowacyjne, skoncentrowane na nowych technologiach. Zależy nam na takim kierunku rozwoju, dlatego wspieramy współdziałanie wiedzy i przemysłu, między innymi organizujemy konferencje poświęcone innowacyjności – rozpoczął III Międzynarodowe Forum Innowacji Adam Neumann, wiceprezydent Gliwic.
Dostępność wiedzy i wysoko wykwalifikowanych kadr zapewnia Politechnika Śląska, jedna z najbardziej cenionych uczelni technicznych w kraju. Absolwenci najczęściej od razu po ukończeniu uczelni są rekrutowani do ulokowanych w Gliwicach firm zajmujących się nowoczesnymi technologiami.


Gliwice są dowodem na to, że absolwent z wyższym wykształceniem nie musi szukać etatu  za granicą. W mieście jest 75 tys. miejsc pracy. Stawiamy na rozwój kadr oraz na infrastrukturę. Lokalizacja u zbiegu autostrad A1 i A4 już zapewnia przedsiębiorcom dobry dojazd do firm. Niedługo usprawni go jeszcze ostatni odcinek Drogowej Trasy Średnicowej. Kadra pracownicza i infrastruktura, to dwa elementy, które jeszcze bardziej zdynamizują rozwój Gliwic – mówił w trakcie konferencji Adam Neumann.
Podczas spotkania odbyły się panele dyskusyjne „Myśleć lokalnie, działać globalnie. Przykład idzie z Gliwic”, „Czym może być polska innowacyjność?” oraz „Finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych”.Wykład na temat „Jak to robią na zachodzie? Wsparcie dla biznesu opartego o nowe technologie” zaprezentowała Jane Davies z Northern Ireland Science Park, International Association of Science Parks. Wystąpił też Patrick Horsley z Cambridge Science Park oraz Roderick Barker z Czech Technology Park w Brnie.(mf)

Fot. K.Krzemiński

Arkadiusz Patryas, wiceprezes zarządu i3D
–  Zajmujemy się wirtualną rzeczywistością, czyli technologią pozwalającą na tworzenie wirtualnych światów, symulatorów, trenażerów, interaktywnych aplikacji etc. Jako gliwicka, lokalna spółka, staramy się działać globalnie. M.in. w tym celu założyliśmy spółkę w amerykańskim Houston, mamy swoje przedstawicielstwa w Chinach, czy Arabii Saudyjskiej.  Od początku jesteśmy mocno związani z Politechniką Śląską skąd pochodzi większość naszych pracowników, z którą realizujemy ambitne projekty badawczo-rozwojowe.  W Gliwicach pracuje się nam bardzo dobrze. Tworzy się tu ekosystem dla innowacji.  Jeszcze 10 lat temu w powszechnej świadomości było to miasto Opla, czy innych dużych zakładów. Teraz, coraz częściej Gliwice kojarzone są z centrum nowych technologii. Już trzy lata temu w rankingu Deloitte Fast 50, aż trzy firmy z Gliwic znalazły się wśród 15 najszybciej rozwijających się firm nowych technologii Europy Środkowej i Wschodniej.

Agnieszka Hyla z EMT System:
– Nasza firma zajmuje się szkoleniami inżynierskimi dla kadr technicznych. Jednym ze zrealizowanych przez nas kursów było szkolenie z hydrauliki siłowej w Norwegii. Po licznych przygotowaniach związanych między innymi z badaniem poziomu kursantów oraz ich oczekiwań, w ostatnim momencie zmieniono nam grupę szkoleniową. Trzeba było reagować szybko i skutecznie. To doświadczenie nauczyło nas, że aby osiągnąć sukces pracując z zagranicznymi firmami, potrzebne jest nie tylko dobre przygotowanie, lecz także zaplecze merytoryczne, innowacyjność i umiejętność szybkiego reagowania w krytycznych sytuacjach. Jedyne czego obecnie brakuje mi w Gliwicach to finalizacja Drogowej Trasy Średnicowej. Niecierpliwie czekam na jej otwarcie. Ta inwestycja znacznie ułatwi nam współpracę z naszymi kontrahentami.
 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking