Gimnazjaliści dla ekologii

Dodano: 21.01.2015 / Sekcja:

fot. archiwum szkoły

Odpady to jeden z najbardziej dotkliwych problemów współczesnego świata. To również wyzwanie, z którym mierzy się szkolny zespół ekologiczny EkoGim10, działający przy Gimnazjum nr 10 w Gliwicach.

Uczniowie „dziesiątki” pod okiem nauczycielek matematyki Janiny Czempiel i Barbary Olchawy, co roku – już od 8 lat – biorą udział w ogólnopolskich konkursach ekologicznych i odnoszą sukcesy. Za zaangażowanie i osiągnięcia zostali wyróżnieni przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ostatniej edycji „EkoAktywni” oraz przez Narodową Radę Ekologiczną w konkursie „Promotor Ekologii”. W tym roku biorą udział w kolejnych siedmiu przedsięwzięciach. Są to: „Drugie życie elektrośmieci” i „Drugie życie baterii” organizowane przez Europejską Platformę Recyklingu z Warszawy, „Nie dla Niskiej Emisji”, „Elektrośmieci oddajesz – pieniądze dostajesz” i „Komputery za tonery” – konkursy organizowane przez PTH TECHNIKA z Gliwic, „Dobre rady na elektroodpady – oddaj mnie w dobre ręce” Grupy AURAEKO z Warszawy. Z kolei stołeczna firma Stena Recycling zaprosiła uczniów do konkursu „Zbieramy makulaturę – oszczędzamy lasy”.

Wszystkim konkursom przyświecają dwa cele: promocja ekologicznego stylu życia w środowisku szkolnym i lokalnym oraz zbiórka i przekazanie do recyklingu materiałów wtórnych. Konkursy mają formę projektu edukacyjnego, a ich zadania zostały szczegółowo rozpisane. Są wśród nich: budowa i reklama zespołu, zdobycie wiedzy na temat elektrośmieci, zużytych baterii i niskiej emisji, zbadanie lokalnego rynku elektrośmieci, zużytych baterii i niskiej emisji oraz wielka promocja i zbiórka materiałów wtórnych w szkole. Do tej pory uczniowie przygotowali: ulotki, gazetki, plakaty, wiersze, opowiadania, reportaże, eseje, ankiety, komiksy, prezentacje multimedialne, rysunki i zdjęcia. Zorganizowaliśmy także EkoTurniej, EkoApel, EkoDyskotekę, EkoMikołajki, a we współpracy z Urzędem Statystycznym w Katowicach – ekologiczne warsztaty i lekcję. W planach są kolejne wydarzenia – EkoWalentynki, EkoWiosna, EkoRajd i EkoSenior50+ – wymienia Janina Czempiel. Ta ostatnia impreza, realizowana we współpracy ze Strażą Miejską, adresowana jest do seniorów i odbędzie się 24 stycznia w godzinach od 10.00 do 12.00 w siedzibie szkoły przy ul. Lipowej 29. – Zapraszamy wszystkich dojrzałych mieszkańców Gliwic – zachęcają organizatorzy. – Jednocześnie przypominamy, że zespół EkoGim10 przyjmuje elektrośmieci, zużyte baterie, tonery i makulaturę. Odpady można dostarczyć do placówki w każdy dzień roboczy w godzinach od 7.00 do 18.00. Szkoła zapewnia bezpłatny odbiór i gwarantuje przekazanie odpadów do recyklingu. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking