„Galaktyczny dziobak” będzie jeździł przez Gliwice

Dodano: 05.08.2015 / Sekcja:
pendolino

Fot. PKP Intercity

Dobre wieści dla podróżnych – prace przy modernizacji dworca PKP idą pełną parą i wszystko wskazuje na to, że zostaną ukończone w terminie.

Co więcej, od grudnia komfort jazdy się zwiększy, a czas podróży skróci – na tory gliwickiego dworca wjedzie Pendolino.

Dotychczas podróż do stolicy pociągiem ekspresowym „Górnik” trwała około 3,5 godziny. Pod koniec roku znacznie się skróci – zamiast „Górnika” podróżnych będzie woził pociąg Express InterCity Premium Pendolino. Dokładny czas przejazdu poznamy, gdy zostanie opracowana siatka połączeń.

– Pendolino osiąga prędkość do 200 km/h. Na torach między Gliwicami a Katowicami, osiągnie prędkość do 100 km/h. Czas podróży z pewnością się skróci i jesteśmy przekonani, że będzie atrakcyjny dla podróżnych – zapewnia Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity.

Ostatni modernizowany fragment torów, na odcinku Chorzów Batory – Katowice, zostanie oddany do użytku w listopadzie. Szczegółowy rozkład jazdy pociągów poznamy w połowie grudnia, a ceny biletów w połowie listopada 2015 r.

Raport z budowy

Tymczasem na placu budowy gliwickiego dworca kolejowego praca wre. Kładka, która umożliwiała podróżnym przedostanie się na perony, została już zdemontowana. Teraz robotnicy zajęli się  przejściami pod torami, montażem konstrukcji wiaty, układaniem kabli teletechnicznych i energetycznych oraz pracami ziemnymi. Trwają też prace przy  budowie drugiego przejścia pod torami, które przed remontem łączyło wszystkie perony.

Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Kładka bardzo ułatwiła nam pracę, ponieważ mogliśmy bardziej efektywnie prowadzić prace budowlane z wyłączeniem peronów. Obecnie trwają prace związane z montażem konstrukcji wsporczych pod wiatę peronową, układana jest dalsza część krawędzi peronowych peronu 2 i 3 oraz prowadzone są prace w otwartym dla podróżnych przejściu pod torami od strony zachodniej stacji. Do końca tego roku zakończymy prace przy przebudowie peronów 1, 2 i 3. Peron 4 zostanie oddany do użytku w czerwcu 2016 roku. Tory stacyjne i peronowe ( dla peronów nr 1, 2 i 3 ) będą gotowe do końca listopada tj. do  czasu wprowadzenia nowego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2015 r. – mówi Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dla podróżnych przygotowano już przejście pod torami łączące peron 1 z peronem 4 i dalej z peronu 4 do ul. Tarnogórskiej na Zatorze. Do tunelu wchodzi się od strony dawnego dworca  PKS. Zgodnie z harmonogramem przebiegają również prace w budynku dworca. Robotnicy pracują obecnie nad konstrukcją wewnętrzną obiektu, stropami i izolacją fundamentów.

Przebudowa dworca ruszyła z początkiem roku. To wspólne przedsięwzięcie Polskich Kolei Państwowych S.A. i PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Koszt modernizacji infrastruktury kolejowej stacji wyniesie ponad  100 mln zł, a budynku dworca – 35 mln zł. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.(mf)

Fot. K. Krzemiński

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking