Złota Maska dla gliwickiego spektaklu

Dodano: 14.09.2021 / Sekcja:
uśmiechnięty mężczyzna A. Kuriejczik (fot. materiały Teatru Miejskiego w Gliwicach)

Andriej Kuriejczik, autor tekstu sztuki „Białoruś obrażona”, został nagrodzony Złotą Maską. Na podstawie tego tekstu Jerzy Jan Połoński wyreżyserował spektakl internetowy w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Przedstawienie miało wirtualną premierę w grudniu 2020 roku.

„Białoruś obrażona” powstała jako znak solidarności z białoruskimi ludźmi teatru, zwalnianymi z pracy w Mińsku czy Grodnie. Wiele w tej sztuce nawiązań do rzeczywistości, atmosfery zrewoltowanej ulicy, przemocy i strachu Białorusinów. To gorączkowa kronika wydarzeń, które rozegrały się całkiem niedawno tuż za wschodnią granicą Polski.

– Zderzyliśmy się z tym, że teatr poszedł na pierwszy ogień i pierwszy został poddany represjom. Został zamknięty wielki Teatr Kupałowski, narodowy, 101 lat historii, najlepsi artyści Białorusi, ich wszystkich wyrzucili na bruk. Został zamknięty teatr w Grodnie, Teatr Opery i Baletu, ten, który praktycznie nigdy nie był zamykany. Nowy Teatr Dramatyczny zwolnił 15 artystów. Oni pierwsi ponieśli ofiary, dlatego że byli na samym ostrzu. Akcję z „Białorusią obrażoną” zaczęliśmy, jako akcję solidarności – pisze nagrodzony Złotą Maską autor sztuki, Andriej Kuriejczik.

Andriej Kuriejczik zatriumfował w kategorii „Nagroda specjalna”. W 53. edycji Nagrody Teatralnej „Złota Maska” ocenie poddano 58 spektakli zrealizowanych na terenie województwa śląskiego. Złote Maski przyznaje zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking