Aktualności | Wystawa w Czytelni Sztuki

Wystawa w Czytelni Sztuki

fot. B. Dziworski

Wystawa w Czytelni Sztuki

Opublikowane: 27.09.2022 / Sekcja: Kultura 

Bogdan Dziworski to operator, fotograf, reżyser filmów dokumentalnych. Punktem wyjścia są dla niego rzeczy najprostsze. W Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul Dolnych Wałów 8a) do końca października można oglądać wystawę fotograficzną „Przestrzenie pomiędzy”.

Fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii reportażowej o zabarwieniu humanistycznym. Artysta ukazywał powojenną codzienność, w której „życie toczy się dalej”, na przekór traumatycznym doświadczeniom będącym udziałem całej społeczności. Przechadzając się po ulicach Łodzi, wyczekiwał „decydującego momentu” i fotografował ludzi na tle odrapanych kamienic, zrujnowanych budynków czy miejskiej przyrody. Fotografie urzekają wyrazistością uchwyconych emocji i intensywnością przedstawionych doświadczeń. Sposób kadrowania sprawia, że paralelne zdarzenia z poszczególnych planów łączą się w zaskakujące, niekiedy niesamowite konstelacje – zapowiadają organizatorzy wystawy z Muzeum w Gliwicach.

Dziworski znany jest ze starannej kompozycji swoich dzieł. Na wystawie „Przestrzenie pomiędzy” są prezentowane m.in. prace, które Muzeum w Gliwicach kupiło do własnej kolekcji sztuki współczesnej. Kuratorką wystawy jest Maria Franecka.