Sto lat, plastycy!

Dodano: 27.05.2021 / Sekcja:
elegancka kobieta przy biurku Anna Zawisza-Kubikca (fot. T. Bulenda / UM Gliwice)

Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków 1 czerwca będzie świętował 15-lecie działalności. To były bardzo owocne lata dla naszych artystów. Działania ZPAP-u na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Gliwic. Życząc wielu inspiracji i ciekawych projektów artystycznych, rozmawiamy z prezes Anną Zawiszą-Kubicką.

Artysta plastyk, czyli kto – malarz, rzeźbiarz, grafik? Kto przez te 15 lat tworzył i tworzy Okręg Gliwicko-Zabrzański ZPAP?

Okręg tworzą artyści różnych specjalności – malarze, graficy, rzeźbiarze, ceramicy, architekci wnętrz, fotograficy, projektanci wzornictwa przemysłowego i artyści zajmujący się sztuką włókna, czyli tkaniną. Wszystkich łączy jedno – są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych z tytułem magistra lub doktora sztuki. Aktualnie jest nas 70 osób. Mamy już 18 nagród Prezydenta Miasta Gliwice przyznanych w dziedzinie kultury lub upowszechniania kultury. Trzech członków Okręgu jest odznaczonych medalem Gloria Artis, trzech – Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej i pięciu – Złotą odznaką ZPAP- najwyższym odznaczeniem związkowym.

Dla naszego środowiska niewątpliwie ważne było znalezienie siedziby przy ul. Studziennej 6, utworzenie Galerii Sztuki Atrium w Technoparku w Gliwicach w 2011 roku, która działa do dziś i prezentuje wystawy znakomitych artystów, a uzupełnieniem każdego wernisażu jest koncert. Równie istotne było także powstanie Galerii Sztuki Arena w 2015 roku, która również funkcjonuje do teraz.

Które z inicjatyw podjętych przez gliwicko-zabrzański ZPAP uważa Pani za najciekawsze, które najlepiej Pani wspomina?

Jest wiele projektów zasługujących na uwagę, ale do najważniejszych należy niewątpliwie Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto”. Odbywa się od 11 lat w Gliwicach z udziałem artystów z: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Litwy, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Libanu. Plener cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jego efekty można podziwiać zawsze na wystawach poplenerowych, prezentujących Gliwice – takie, jakie są i takie, jakimi je widzą artyści.

Niezwykle ciepło wspominam też projekt przygotowany wspólnie z Klubem Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach, zorganizowany z okazji Roku Chopinowskiego 2010 „Chopin – inspiracje… (muzyka, plastyka, poezja)”. Projekt składał się z dwóch części. W Muzeum odbył się koncert przygotowany i prowadzony przez Piotra Oczkowskiego przeplatany wierszami naszych kolegów (mamy takich!), a następnie w naszej siedzibie odbyła się wystawa inspirowana muzyką Chopina. Obowiązywały wtedy stroje wieczorowe.

W pamięć zapadł mi także wieczór  wspomnień o kolegach, którzy odeszli na wieczny plener, czyli Zaduszki 2010. Wśród zaproszonych członków rodzin, przy zapalonych świecach wspominaliśmy tych, którzy byli kiedyś wśród nas. Ten niezwykle wzruszający wieczór towarzyszył wystawie prac nieobecnych kolegów.

Muzyka często jest  inspiracją dla plastyków. Dobrze wspominam także dużą wystawę z 2015 roku – „Tematy muzyczne w plastyce”. Została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Rytm Pro Arte w Gliwicach w 2015 roku z koncertem laureatów Festiwalu i wieczorem poezji.

Z kim jeszcze współpracuje gliwicko-zabrzański ZPAP?

Kładziemy silny nacisk na współpracę z innymi okręgami ZPAP z całej Polski, zapraszaliśmy okręgi i artystów z Tarnowa, Katowic, Bielska-Białej, Krakowa, Warszawy i Sopotu a także ze Lwowa, z Sumów, Iwanofrankowska, Landsbergu i Alsdorfu. Na zaproszenie Niemieckiego Regionalnego Związku Plastyków  uczestniczyliśmy w wystawie „Nahe Bilder – Ferne Horizonte” w Forum Sztuki w Bonn w Niemczech w 2017 roku. Przez cztery dni zwiedzaliśmy miasto, wystawy, puby i muzea. Wrażenia pozostają na zawsze. Był to rewanż za ugoszczenie niemieckich plastyków w Gliwicach w 2015 roku.

Czy ograniczenia w działalności kulturalnej z powodu pandemii koronawirusa dały się gliwickim artystom we znaki?

Nawet czasy pandemii udało się przełożyć na wyraz plastyczny. W grudniu 2020 roku odbyła się wystawa zbiorowa 46 artystów –„Sztuka w czasach zarazy",  która zgromadziła ponad 60 prac z wszystkich dziedzin sztuki. Wystawie towarzyszył katalog i film.

Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?

Plany na przyszłość? Trwać, rozwijać się, przyciągać coraz większą ilość chętnych pragnących kontaktów ze sztuką, tworzyć, tworzyć, tworzyć i mieć dla kogo.

Z okazji Jubileuszu odbędą się w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6 w Gliwicach dwie wystawy: 16 czerwca wernisaż  „Debiuty” – na której zostaną zaprezentowane prace nowo przyjętych członków Okręgu i 18 czerwca „Sztuka włókna”, czyli integracja artystów gliwickich i krakowskich.

A po wakacjach zapraszamy na szereg  kolejnych wystaw: jubileuszową – batiku, malarstwa, poplenerową, (jeżeli plener dojdzie do skutku), a także na kontynuację projektu X Jubileuszowy Kaczyniec Kulturalnie, który zapowiada się niezwykle ciekawie – w planach jest 5 wystaw w różnych gliwickich galeriach.

grupa plastyków na schodach Willi Caro
Uczestnicy Pleneru Malarskiego „Moje Miasto” i Stella Zaborowska-Nawrath, naczelniczka Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gliwicach (fot. materiały ZPAP-u)
kobieta i mężcyzzna rozmawiający w galerii
Anna Zawisza-Kubicka i prezydent Gliwic Adam Neumann podczas wernisażu (fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice)
kobieta przy sztalugach przy Zamku Piastowskim
fot. A. Witwicki
grupa plastyków na schodach Willi Caro
kobieta i mężcyzzna rozmawiający w galerii
kobieta przy sztalugach przy Zamku Piastowskim

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking