Aktualności | Startuje True Tone Festival

Startuje True Tone Festival

Fot. materiały organizatora

Startuje True Tone Festival

Opublikowane: 25.05.2023 / Sekcja: Kultura 

Przed nami muzyczna uczta. W piątek i sobotę, 26 i 27 maja, odbędą się pierwsze koncerty w ramach tegorocznej edycji True Tone Festivalu. Zaczniemy z przytupem – od silent disco!

Oryginalny, szczery i prawdziwy – taki w zamierzeniu organizatora, czyli Centrum Kultury Victoria, ma być True Tone Festival. Muzyczne wydarzenie odbędzie się w naszym mieście już po raz drugi. Na gliwickich scenach pojawi się czołówka artystów, którzy w nowoczesny sposób podchodzą do muzyki okołojazzowej, szukając inspiracji i łącząc ją z innymi gatunkami.

W piątek, 26 maja, zabawę rozkręci Skalpel – tegoroczny zdobywca Fryderyka w kategorii „Muzyka elektroniczna”. Duet, w którego skład wchodzą Marcin Cichy i Igor Pudło, od lat łączy brzmienie polskiego jazzu z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Albumy Skalpela trafiały na polską listę bestsellerów OLiS, ich utwory mają miliony odsłuchów w serwisach cyfrowych, a płyty winylowe cieszą się popularnością wśród kolekcjonerów. Po tej rozgrzewce muzyczne stery True Tone Festivalu przejmie Michał Margański – didżej i dziennikarz radiowy, promotor jazzu i muzyki elektronicznej, który poprowadzi kilkugodzinny DJ SET. Oba występy odbędą się w Ruinach Teatru Victoria (al. Przyjaźni 18) w formule… silent disco, czyli w słuchawkach na uszach! Początek o godz. 20.00.

Muzycznych wrażeń nie zabraknie również dzień później. W sobotę, 27 maja, w Klubie Studenckim Spirala (ul. Pszczyńska 85) zagra USO 9001 – zespół łączący jazz, klasykę i elektronikę. Wystąpi także Nene Heroine – trójmiejska grupa grająca w stylistyce jazz/psychedelic. Jej twórczość to mikstura analogowych brzmień, dubu, post-rocka, improwizacji oraz melodii wykonywanych przez wybitnych muzyków, którzy nie lubią kompromisów, a jazz traktują wyłącznie jako punkt wyjścia do tworzenia nowych struktur. Pierwszy sobotni koncert rozpocznie się o godz. 19.00.

Bilety na wydarzenia można kupić online w serwisie ToBilet oraz stacjonarnie w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3 (pokój 45, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00– 16.00). Bilety ulgowe dla posiadaczy Gliwickiej Karty Mieszkańca dostępne są wyłącznie w sprzedaży stacjonarnej. 

Kolejne koncerty True Tone Festival odbędą się 1–4 czerwca (EABS i Jaubi, Niechęć, Michał Jan & Immortal Onion, Hinode Tapes, Vega Trails, Hubert Zemler & The Roadhouse Band). Szczegółowe informacje na ckvictoria.pl.

Plakat promujący koncerty Skalpela i Margańskiego Plakat promujący koncerty USO 9001 i Nene Heroine