Aktualności | Radiostacja znowu nadaje!

Radiostacja znowu nadaje!

Radiostacja znowu nadaje!

Opublikowane: 30.07.2019 / Sekcja: Kultura 
Więcej na ten temat

Łączność w XXI wieku to komórki i Internet. Mało kto jeszcze pamięta, jakie były jej początki. Najwyższa pora to nadrobić! W gliwickiej Radiostacji nawiążemy łączność radiową.

Fale radiowe rozchodzą się w przestrzeni na ogromne odległości. Kto wie, z kim uda nam się nawiązać łączność? Przez cały sierpień, od wtorku do piątku w działającym przy Radiostacji oddziale Muzeum w Gliwicach (ul. Tarnogórska 129) będą organizowane warsztaty „Praktyczna historia łączności”. Zajęcia będą się odbywać trzy razy dziennie: od godz. 9.00, 10.30 i 12.00. Zapisywać można się telefonicznie pod nr. 783 560 006, od poniedziałku do piątku między godz. 9.00 a 16.00. Akcję objął patronatem prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Klub Sportów Łączności LOK w Gliwicach na potrzeby lekcji muzealnych uruchomi stację pod specjalnym znakiem okolicznościowym – HF1ØØPS. Jak rozszyfrować ten skrót? HF to oznaczenie kraju, czyli: Polska. 1ØØ to po prostu liczba 100 – przez radiowców zapisywana w ten sposób, żeby cyfra nie myliła się z literą. Użyta w połączeniu ze skrótem PS upamiętnia 100 rocznicę wybuchu I powstania śląskiego.

Z naszego miasta będziemy łączyć się z radiowcami na całym świecie. Dla tych, którzy nawiążą łączność ze stacją Gliwice, przygotowano dyplomy. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów nasze muzeum zdobyło taki dyplom – za zajęcie I miejsca w kategorii stacji współpracujących z muzeami. Klub Sportów Łączności LOK w Gliwicach nawiązał wtedy 209 łączności z, bagatela, 33 krajami!

Gliwiccy łącznościowy są zrzeszeni w Klubie Sportów Łączności już od 64 lat. Ich znak wywoławczy to SP9KAG. Klubowa stacja bierze udział we wszystkich ważnych imprezach i zawodach krótkofalowców w kraju i za granicą. Członkowie klubu zajmują się też szkoleniem dzieci i młodzieży z radioorientacji sportowej i wieloboju łączności. Więcej informacji można znaleźć na stronie sp9kag.pzk.pl. (mm)