Aktualności | Polish Happy Jazz Fest

Polish Happy Jazz Fest

Polish Happy Jazz Fest

Opublikowane: 07.09.2016 / Sekcja: Kultura 

3 września w amfiteatrze w Sośnicy odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego „POLISH HAPPY JAZZ FEST”, a w ramach festiwalu I Międzynarodowy Turniej Jazzowych Tradycjonalistów.

Festiwal rozpoczął się w w samo południe paradą dixielandową w stylu nowoorleańskim, która przemaszerowała ulicami Sośnicy. Na czele kroczyły Mażoretki Pantery z Młodzieżowego Domu Kultury, a tuż za nimi połączone we wspólnej muzyce wszystkie, biorące udział w Turnieju zespoły: Dixie Band ze Szczecinka, Early Bird z Ukrainy, Solosters z Krakowa, Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, Agata Żyła i Jacki Band Quartet z Knurowa, Dixie Band z Myślenic, a także jeden z zespołów koncertu galowego,  Seredský Dixieland Band ze Słowacji. Po drodze do parady dołączali fani jazzu tradycyjnego, oraz przypadkowi przechodnie i słuchacze.


fot. A. Kalamala

Barwny korowód wkroczył do amfiteatru, w którym o godzinie 13.00 rozpoczął się Turniej, czyli konkurs zespołów Jazzu Tradycyjnego o unikalnej w skali kraju, a prawdopodobnie i Europy formule, nawiązującej do korzeni Jazzu, do Nowego Orleanu początku XX wieku, w którym odbywały się jazzowe pojedynki.

Połączone w pary zespoły rywalizowały ze sobą wykonując po trzy utwory w każdym z trzech etapów konkursu. Rozbrzmiewały ponadczasowe standardy: „Sweet Georgia Brown”, „Mack the Knife”, „Hello Dolly”, „Route 66” i wiele innych. W finale zaś zespoły obowiązkowo musiały zaprezentować utwór polski.

Występy oceniało międzynarodowe jury w składzie: Jerzy Więckowski (Polska) – przewodniczący jury, perkusista, Stanisław Dětský (Republika Czeska) – trębacz, lider zespołu Stanley’s Dixie Street Band oraz Karol Sipos (Słowacja) – trębacz, członek zespołu Seredský Dixieland Band.


fot. P. Kołodziej

Zwycięzcą Turnieju został zespół Hotsy Totsy Five z Republiki Czeskiej, który rozpoczął o godzinie 19.00 koncert galowy. Podczas występu Iva Blažkova, liderka zespołu odebrała z rąk przewodniczącego jury pamiątkowy dyplom, a Adam Solski – prezes fundacji i dyrektor festiwalu zarazem – wręczył pieniężną nagrodę główną w wysokości 3000zł.


fot. P. Kołodziej

Następnie w koncercie galowym wystąpiły zaproszone zespoły gwiazdy, które swą muzyką, przez prawie trzy godziny bawiły licznie zgromadzoną publiczność. W koncercie kolejno wystąpili: Hotsy Totsy Five – zwycięzca Turnieju, Revival Swing Band Praha (Czechy), Blues Fellows Swingin’ Band & Ewa Konarzewska (Warszawa), oraz Seredský Dixieland Band (Słowacja).

Przez cały dzień festiwalowi towarzyszyła Wystawa Fotograficzna Muzeum Jazzu z Warszawy prezentująca fotografie Andrzeja Rumianowskiego i fotografików związanych z Grupą Foto Jazz.

Festiwal dofinasowany był z budżetu Miasta Gliwice. Organizatorem była Fundacja Jazzu Tradycyjnego w Gliwicach.

Adam Solski

Mażoretki Pantery. MDK był partnerem festiwalu (fot. P. Kołodziej)