Nagrody w dziedzinie kultury przyznane

Dodano: 12.11.2020 / Sekcja:
kolaż czterech zdjęć portretowych

Katarzyna Rosłon, Michał Patycki, Marek Niewiarowski i Bogusław Tracz – to laureaci nagród prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za 2019 rok. W tym roku nagrody zostały przyznane już po raz 27, jednak ze względu na epidemię koronawirusa uroczysta gala nie odbyła się. Poznajcie mocną gliwicką czwórkę, której zawdzięczamy wiele ciekawych inicjatyw kulturalnych.

Katarzyna Rosłon otrzymała nagrodę za całokształt twórczości artystycznej. Jest plastyczką, architektką, projektuje scenografię, fotografuje. Droga do sztuk plastycznych wiodła w jej przypadku przez słowo – chciała zostać dziennikarką. Jak sama mówi nie chce być modna, a jej projekty architektoniczne są ponadczasowe. Gdy wszechobecne są komputery, ona docenia umiejętność szkicowania i rysunku. Dr Katarzyna Rosłon spełnia się w pracy dydaktycznej jako wykładowczyni w Katedrze Sztuk Pięknych i Projektowych Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

Michał Patycki został nagrodzony za osiągnięcia twórcze w 2019 roku –  jego prace zostały zaprezentowane na wystawach w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Pradze. Jest młodym gliwickim fotografem. Żartuje, że robi zdjęcia, bo nie chciało mu się uczyć anatomii w malarstwie. Fotograficznego bakcyla połknął w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach. Obecnie studiuje w Instytucie Fotografii Twórczej na Uniwersytecie Śląskim w Opawie.

Marek Niewiarowski został nagrodzony za całokształt twórczości w dziedzinie upowszechniania kultury. W Gliwicach zna go każdy fan muzyki alternatywnej – to między innymi jego zaangażowaniu zawdzięczamy imprezy takie jak festiwal Winter Reggae czy Punk Generation. Pracuje przy organizacji miejskich finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, działał także w zespole Branżowym ds. Kultury w Gliwicach. Jako wydawca ma na koncie blisko setkę tytułów muzycznych. Dobrze pamięta też swoją pierwszą płytę winylową – w sklepie przy ul. Zwycięstwa dostał od mamy „Śmierć w dyskotece” zespołu Lombard.

Czwartym nagrodzonym w tok roku jest historyk Bogusław Tracz. Naukowiec otrzymał nagrodę w dziedzinie ochrony kultury za całokształt działalności. Gliwiczanin od urodzenia, dla którego Gliwice to nie tylko miejsce zamieszkania, ale i obiekt zawodowej ciekawości. „Gliwice. Biografia Miasta” to bestseller wydany przez Muzeum w Gliwicach. Blisko 600-stronicowe wydawnictwo ma niewątpliwą wartość historyczną, jednak przede wszystkim jest to pasjonująca lektura dla gliwiczan. W bogatym dorobku pisarskim Bogusława Tracza poza książkami o historii Górnego Śląska jest także książka o... hippisach. Dr Bogusław Tracz pracuje w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

uśmiechnięta kobieta w białej bluzce
Katarzyna Rosłon (fot. Garage Media / UM Gliwice)
mężczyzna w okularach i czarnym stroju na ciemnym tle
Michał Patycki (fot. Garage Media / UM Gliwice)
mężczyzna w koszulce Clan Of Xymox
Marek Niewiarowski (fot. Garage Media / UM Gliwice)
mężczyzna z książką na tle regału
Bogusław Tracz (fot. Garage Media / UM Gliwice)
uśmiechnięta kobieta w białej bluzce Katarzyna Rosłon (fot. Garage Media / UM Gliwice)
mężczyzna w okularach i czarnym stroju na ciemnym tle Michał Patycki (fot. Garage Media / UM Gliwice)
mężczyzna w koszulce Clan Of Xymox Marek Niewiarowski (fot. Garage Media / UM Gliwice)
mężczyzna z książką na tle regału Bogusław Tracz (fot. Garage Media / UM Gliwice)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking