Aktualności | Młoda Polska zawróci wam w głowie!

Młoda Polska zawróci wam w głowie!

Młoda Polska zawróci wam w głowie!

Opublikowane: 25.05.2021 / Sekcja: Kultura 

Nowa wystawa sztuki to punkt obowiązkowy w kulturalnym rozkładzie jazdy. Prace młodopolskich artystów można oglądać w Willi Caro do 9 września, ale nie ma na co czekać! Dla uczniów i przedszkolaków Muzeum w Gliwicach przygotowało także wirtualne lekcje muzealne.

Ponad 150 dzieł artystów okresu Młodej Polski jest prezentowanych we wnętrzach Willi Caro i Czytelni Sztuki (ul. Dolnych Wałów 8a). Prace między innymi Stanisława Wyspiańskiego, Olgi Boznańskiej i Jacka Malczewskiego pochodzą ze Zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. To kolejna po wystawie „Kresy w malarstwie polskim ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie” tak owocna współpraca muzeów z Gliwic i Krakowa. Kuratorką ekspozycji ponownie jest Urszula Kozakowska-Zaucha.

Gliwicka ekspozycja przybliża wielowymiarowy fenomen młodopolskiej twórczości, w której obecne są zarówno tendencje kształtujące europejski modernizm, czyli: idea wyzwolenia sztuki, jaskrawy indywidualizm, bunt wobec świata filistrów i mieszczańskiej moralności, odejście od realizmu i naturalizmu, nakierowanie ku podświadomości i temu, co nadprzyrodzone, jak i wciąż niewygasły, wielki romantyczny spór o „sprawę polską” i pozostającą w niewoli Rzeczpospolitą – wyjaśnia Ewa Chudyba z Muzeum w Gliwicach.

Wystawie towarzyszą także lekcje „Młoda Polska – więcej niż modernizm”, kierowanych do dzieci i młodzieży na różnych poziomach edukacji. W zajęciach można uczestniczyć na platformie ZOOM. Zapisy dla grup przedszkolnych i szkolnych są prowadzone telefonicznie: 783 560 006.

kobieta w zielonej sukience