Aktualności | Maj z Centrum Kultury Victoria

Maj z Centrum Kultury Victoria

Maj z Centrum Kultury Victoria

Opublikowane: 25.04.2022 / Sekcja: Kultura 

Coraz lepsza pogoda będzie zaostrzać nasz apetyt na wyjście z domu. Nie chodzi tu tylko o aktywności fizyczne, ale chęć udziału w imprezach i wydarzeniach. Pierwsza okazja już podczas Majówki z Kulturą. Ale to dopiero początek wiosennych propozycji i możliwości, by być #BLISKO kultury! Na wydarzenia zaprasza Centrum Kultury Victoria i partnerzy, m.in. Arena Gliwice i Miejska Biblioteka Publiczna.

Tegoroczna Majówka z Kulturą tak naprawdę zacznie się już 30 kwietnia od Silent Disco, czyli cichej dyskoteki w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 18). Wewnątrz jednak nie usłyszymy muzyki płynącej z głośników. Uczestnicy otrzymają słuchawki, dzięki którym będą mogli wybierać między muzyką zaproponowaną przez trzech DJ-ów. 1 maja od godz. 13.00 aleja Przyjaźni zmieni się w Strefę Przyjazną Kulturze wypełnioną atrakcjami! W planie jest m.in. wspólne sadzenie kwiatów, zdobienie bawełnianych toreb, tworzenie koszulek. MBP w Gliwicach odpyta nas z wiedzy o literaturze. W alei stanie też półka pełna książek, z której zabrać będzie można interesujące nas pozycje. Dla najmłodszych – warsztaty slime, czyli zabawa z ciągnącymi masami. Zabawie towarzyszyć będzie muzyka – dla gości Strefy Przyjaznej Kulturze zagrają DJ Baloman oraz Prywaciarze. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, a wszystkie szczegóły na stronie ckvictoria.pl.

W niedzielę wieczorem, 1 maja, w niezwykłych wnętrzach ruin teatru Victoria zagrają Trio Bastarda i João de Sousa, którzy zaprezentują muzykę fado, często nazywaną portugalskim bluesem. W Gliwicach usłyszymy utwory we współczesnych i autorskich interpretacjach.

Muzyka powinna pozwolić nam zapomnieć o sprawach bieżących i wciągać, jak dobry film lub książka. Zapewniam Państwa, że ten koncert taki właśnie będzie – do udziału w wydarzeniu zachęca Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora do spraw programowych CK Victoria.

Informacja o biletach dostępna jest na stronie internetowej ckvictoria.pl.

Kolejna okazja do tego, by być #blisko kultury będzie już 3 maja. W Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57) odbędzie się koncert Mirka i Magdaleny Czyżykiewiczów. Będzie to muzyczna opowieść o uczuciach, relacjach i emocjach. Artyści zaprezentują w Gliwicach materiał z płyty „Piano”, która powstała jako remedium na pandemię i dla słuchacza ma być oderwaniem od szarej rzeczywistości. Wstęp na wydarzenie – w ramach miejskich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja – to jedynie 2 złote. Bilety dostępne są w kasach teatru w kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3).

W maju na Scenie Bojków przy ul. Parkowej 5 ruszy Czwartek Jazzowy z Gwiazdą 2022. Zaczynamy niezwykłym projektem – Warp Travelers, który tworzą Bernard Maseli, a więc ikona sceny jazzu (i nie tylko) oraz DJ Eprom, czołowy DJ i raper. Artyści zaprezentują swój autorski materiał. Zapraszają Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club i CK Victoria.

W połowie maja nowość w kulturalnym kalendarzu imprez – Noce pod skrzydłami na terenie Aeroklubu. Plan imprezy, zorganizowanej w rocznicę pierwszego lotu balonem Polaka – hrabiego Jana Potockiego, zapowiada się niezwykle. Hangar lotniska zamieni się w estradę oraz salę kinową. Zaplanowano projekcje dwóch filmów – „Dziewczyna szuka miłości" oraz „Arktyki”, a każdy z nich poprzedzi koncert muzyki filmowej na żywo: Młynarski – Masecki Jazz Band oraz Brass Band. Dodatkowo krótkie filmy na temat lotnictwa prezentowane będą w mniejszej sali przy hangarze, a uzupełnieniem tematu będą się spotkania z przedstawicielami polskiego lotnictwa. W planie jest także wiele atrakcji na płycie lotniska, m.in. inscenizacja lotu balonem Jana Potockiego, akrobacje samolotowe i szybowcowe, ekspozycje samolotów. To już 14 i 15 maja!

Wydarzenia te odbędą się w ramach Kulturaliów, czyli Gliwickiego Festiwalu Kultury.

– Będzie to cykl wydarzeń – plenerowych i zamkniętych, zorganizowanych w różnych lokalizacjach na terenie Gliwic – który pozwoli spotkać się nam m.in. z muzyką rockową, klasyczną, jazzową. Pojawią się znane już imprezy w odświeżonej formie oraz nowości. Kulturalia potrwają aż do listopada, więc przed nami jeszcze wiele ciekawych propozycji – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.

Informacje o wydarzeniach na bieżąco publikowane są na stronie internetowej ckvictoria.pl. W przypadku imprez biletowanych – tam też można znaleźć informację o możliwości zakupu wejściówki. (Centrum Kultury Victoria)