Kulturalny rozkład jazdy: 8–10 października

Dodano: 08.10.2021 / Sekcja:
banner

Koncert bachowski w kościele pw. Wszystkich Świętych, występy gwiazd festiwalu PalmJazz w Jazovii, występ Gliwickiej Orkiestry Kameralnej na Scenie Bajka – nadchodzący weekend w Gliwicach będzie miał niezwykłe brzmienie. Uwadze teatromanów polecamy natomiast premierę „Kartoteki” w reż. P. Szkotaka na scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach.

 • Jest piątek, są szachy! 8 października gramy w Biblioforum: o godz. 17.00 grupa początkująca dzieci, o godz. 18.00 młodzi i zaawansowani gracze. O godz. 19.00 grają dorośli.
 • W piątek o godz. 18.00 warto zajrzeć do Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5). Monika Krasoń będzie oprowadzać po swojej wystawie malarstwa „Kolor to tworzywo”.
 • Festiwal PalmJazz będzie grał w Jazovii (Rynek 10) przez cały weekend! W piątek o godz. 19.00 wystąpi Dave Douglas, a o godz. 21.30 – Jose Luiz Gutierrez Iberjazz Trio. Na sobotę zaplanowano występy Trygve Seim & Frode Haltli (godz. 19.00) i Joaquin Sosa Quartet (godz. 21.30). W niedzielę o godz. 19.00 zagra Nils Petter Molvaer, a o godz. 21.30 Wacław Zimpel.
 • Do soboty 9 października trwa impreza artystyczna Kaczyniec Kulturalnie. 8 października w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (ul. Studzienna 6) odbędą się wernisaże wystaw „Onirycznie – malarstwo” Bożeny Szwai i „Obiekty” Wojtka W. Zielińskiego. W tej samej przestrzeni będzie można oglądać otwartą wcześniej wystawę twórczości gliwickich plastyków Heleny i Józefa Szubów. Na 9 października w galerii ArtStudio (ul. Kaczyniec 26) zaplanowano wernisaż wystawy „Fotografia otworkowa” Piotra Szewczyka, a także artmapping na elewacjach kamienic. W oba dni spotykamy się o godz. 18.00.
 • W sobotę o godz. 10.30 w SAR-ze rozpocznie się Poranek dla dzieci – twórcze spotkanie ze sztuką.
 • „Czytanie wzmacnia” to hasło VII Nocy Bibliotek. 9 października między godz. 14.00 a 19.00 gliwiccy bibliotekarze będą świętować w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1). W planach są rodzinne warsztaty.
 • W sobotę o godz. 16.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych rozpocznie się koncert „Missa solemnis” w wykonaniu Triplum i Michała Białki. Wydarzenie będzie elementem XXII Gliwickiego Festiwalu Bachowskiego.
 • W sobotę o godz. 18.00 na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5) wystąpi Gliwicka Orkiestra Kameralna i Piotr Sałajczyk pod batutą Piotra Tomasiewicza. W programie „Mistrzowskich interpretacji” jest między innymi muzyka Mieczysława Karłowicza i Wolfganga Amadeusa Mozarta.
 • O godz. 18.55, w sobotę, w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się transmisja opery „Borys Godunow” z cyklu „Met Opera”. Produkcja Stephena Wadswortha to pierwszy pokaz w nowym sezonie.
 • Na 9 października, w setną rocznicę urodzin Tadeusza Różewicza, zaplanowano premierę spektaklu „Kartoteka” w reżyserii P. Szkotaka. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Spektakl będzie można obejrzeć także w niedzielę. Na 10 października zaplanowano także wydarzenia dodatkowe. Szczegóły na teatr.gliwice.pl.
 • W klubie Spirala (ul. Pszczyńska 85) o godz. 19.30 rozpocznie się spotkanie autorskie z Adą Lyons-Dąbrowską, autorką książki „Polski Punk 1978–84”. Później zagra zespół Uliczny Opryszek. Wydarzenie jest elementem imprezy Punk Generation.
 • Postać Różewicza wróci także w niedzielę w Amoku. Od godz. 11.00 kino będzie wyświetlać filmy Petera Lachmanna opowiadające o „Różewiczu gliwickim”.
 • W niedzielę o godz. 16.15 w kinie Amok rozpocznie się Kinowy podwieczorek dla całej rodziny. Mali i duzi kinomani zobaczą film aktorski „Wszyscy za jednego” w reżyserii J. Helgeland.
 • Na niedzielne popołudnie zaplanowano także projekcję „Muzeum Prado – kolekcja cudów”. Będzie to filmowa podróż do Madrytu i jednego z najsłynniejszych muzeów świata, początek o godz. 18.15 w gliwickim Amoku.
 • W Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) można oglądać wystawę fotograficzną „Z Gliwic do… Moje podróże”, a na Rynku – ekspozycję poświęconą Tadeuszowi Różewiczowi.
 • Do końca października w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (ul. Poniatowskiego 14) można oglądać wystawę prac studentek i studentów Politechniki Śląskiej „Nowe zagospodarowanie historycznego żydowskiego domu przedpogrzebowego w Tarnowskich Górach”.
 • W Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) do 31 października można zobaczyć wystawę „Lem literackim patronem roku 2021”. W ten sposób świętujemy setną rocznicę urodzin Stanisława Lema.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz! (mm)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych  Benchmarking