Konkurs literacki w rocznicę Bitwy Warszawskiej

Dodano: 12.08.2020 / Sekcja: / pdf
piechota polska idzie przez pola pod Warszawą fot. Centralne Archiwum Wojskowe

Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza do udziału w ogólnopolskim konkursie literackim „1920” w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Najlepsze prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii.

Przewidziano także 10 nagród równoważnych, w wysokości 4 tysięcy złotych brutto każda. Celem konkursu jest stworzenie literackiej panoramę roku 1920, pokazującą przekrój różnorodnych podejmowanych wówczas działań.

Można zgłaszać opowiadania kryminalne (jak policja dawała sobie radę w obliczu groźby nadciągających wojsk radzieckich, kiedy wciąż trzeba było walczyć o utrzymanie  lokalnego porządku i bezpieczeństwa?), szpiegowskie (agenci i agentki, radiowywiad, tajne plany i wykradzione dokumenty…), a także obyczajowe (jak wyglądało życie w roku 1920, z czym mierzyło się społeczeństwo?), czy nawet romanse (bo przecież miłość w czasach wojny jest nieodzowna!). Gatunek nie stawia ograniczeń - przyjmowane są zarówno klasyczne opowiadania, jak i prace stylizowane na reportaże czy listy. Ze względu na przypadające w tym roku stulecie Bitwy Warszawskiej, organizatorzy zachęcają do wykorzystania motywów walki o wolność, wojny polsko-bolszewickiej bądź związany z Bitwą Warszawską.

Prace nieprzekraczające 30 tys. znaków ze spacjami można wysyłać do 15 sierpnia 2020 roku. Należy je kierować na adres konkurs@niepodlegla.gov.pl. Regulamin oraz szczegółowe informacje o konkursie  dostępne są na stronie https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/1920-ogolnopolski-konkurs-literacki-w-setna-rocznice-bitwy-warszawskiej/.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking