Gliwiczanin tworzy niezwykły film

Dodano: 25.11.2020 / Sekcja:
producent, prezydent i reżyser na tle gliwickiej ścianki od lewej: Łukasz Siódmok, prezes spółki Rój; Adam Neumann, prezydent Gliwic i Bartek Bala, reżyser i współscenarzysta „Roju” (fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice)

„Rój” to projekt gliwickiego reżysera Bartka Bali. Film będzie opowiadał intrygującą historię rodziny, która wybiera życie na uboczu, z dala od cywilizacji i poza społeczeństwem. To także pierwsza polska produkcja, która znalazła inwestorów w crowdfundingu.

Jest wiele powodów, dla których pragnę opowiedzieć tę historię. Chcę pokazać Rodzinę, która mierzy się z ekstremalną próbą stworzenia idealnej społeczności. Chcę pokazać Świat absolutnej wolności, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę wreszcie pokazać, że każda skrajność, nawet ta wynikająca z najszczerszych intencji, może skończyć się tragedią. Chcę wzbudzić czujność w każdym z nas, że pozorny raj może okazać się piekłem. Ponieważ zawsze powinniśmy być wyczuleni wobec każdej formy skrajności – mówi Bartek Bala, gliwiczanin, reżyser i współautor scenariusza filmu „Rój”.

Reprezentujący młode pokolenie filmowców Bala zadebiutuje w pełnym metrażu. Ma już na koncie nagrody na festiwalach filmowych i doświadczenie w pracy nad krótkim metrażem, filmami dokumentalnymi, teledyskami czy spotami filmowymi. Teraz czas na „Rój” – film, za którym stoją nie tylko warsztat i wrażliwość twórcy, ale też dobry pomysł biznesowy.

Gliwiczanie założyli spółkę celową Rój SA i przecierają szlaki w crowdfundingu inwestycyjnym na polskim rynku filmowym, ale wzorce czerpią z Zachodu. Tam taki model finansowania sprawdza się na tyle dobrze, że od kilku lat jest alternatywą dla zwykłych zbiórek. Producenci filmu „Rój” zebrali prawie 2 mln zł na platformie Crowdway, sprzedając akcje. Budżet filmowy został tak pomyślany, żeby zwrócił się już na wczesnym etapie dystrybucji kinowej.

Premiera filmu „Rój” jest planowana na jesień 2021 roku. W roli Matki wystąpi Roma Gąsiorowska, aktorka nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Złotą Kaczką miesięcznika „Film”. W Ojca wcieli się Eryk Lubos, wybierany najlepszym aktorem nie tylko w Polsce, ale też na festiwalach filmowych na Cyprze i w Karlowych Warach, znany z filmów „Drogówka” czy „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Film „Rój” Bartka Bali objął patronatem Adam Neumann, prezydent Gliwic. 24 listopada prezydent miasta oraz reżyser i producent „Roju” spotkali się, by porozmawiać o filmie.

Bardzo cieszy mnie gliwicki akcent tego przedsięwzięcia. Wierzę, że Gliwice to odpowiednie miejsce do realizowania wartościowych projektów. W imieniu samorządu trzymam kciuki za twórców filmu „Rój” i powodzenie jego realizacji – mówi Adam Neumann.

Wkrótce na planie padnie pierwszy klaps, a tymczasem zachęcamy do śledzenia losów tej gliwickiej produkcji na stronie www.filmroj.pl i Facebooku.

spotkanie w urzędzie
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
spotkanie przy stole konferencyjnym w urzędzie
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
prezydent Neumann z producentem filmu
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
ekipa filmowa
fot. materiały organizatora
blondynka leży na mchu
Roma Gąsiorowska (fot. materiały promocyjne)
aktor z płonącą pochodnią
Eryk Lubos (fot. materiały promocyjne)
spotkanie w urzędzie fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
spotkanie przy stole konferencyjnym w urzędzie fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
prezydent Neumann z producentem filmu fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
ekipa filmowa fot. materiały organizatora
blondynka leży na mchu Roma Gąsiorowska (fot. materiały promocyjne)
aktor z płonącą pochodnią Eryk Lubos (fot. materiały promocyjne)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking